Únor 2024

  1. Host knihovny, který ale číst nechtěl

    Blížila se otevírací hodina řady provozoven a organizací, když první únorový den zaznělo na lince 156 naléhavé oznámení, že se asi někdo vloupal do knihovny v Husově ulici, protože jsou otevřené dveře. Hlídka záhy z místa činu informovala velitele směny, že dveře jsou vypáčené, a to nejen ty vstupní. Informace byla předána státní policii, do jejího příjezdu strážníci prostor zajistili. Dorazil i policejní pes. Pachatelem je známý problémista. Policejní mluvčí dodala, že je podezřelý z trestných činů krádeže a poškozování cizí věci. Škoda, kterou v knihovně způsobil, se vyšplhala na bezmála 58 tisíc korun.

  2. První pomoc

    Krátce před polednem ve čtvrtek 1. února přijal velitel směny prosbu o pomoc. Oznamovatel popsal, že v Mírové ulici upadl starší muž na silnici, on mu pomohl vstát a dopravit ho mimo vozovku. Jedenasedmdesátiletý muž z Písku se nepostavil na nohy. Strážníci přivolali záchrannou službu, která pána převezla do nemocnice.

  3. Ďábel

    Snad všichni čerti začali šít se 48letým mužem bez domova. Od začátku února má své dny, a co chvíli zaměstnává hlídky městské policie. Začalo to v pátek 2. února po půlnoci, kdy na něj přišla stížnost z benzinové čerpací stanice u nádraží. Personál nahlásil, že dotyčný pořád otevírá a zavírá dveře a zřejmě ho to baví, protože nechce odejít. Hlídku poslechl a odešel. Po třech hodinách, bylo čtvrt na pět ráno, volali z téže benziny znovu. Bezdomovec se k nim vrátil, opět se bavil otevíráním a zavíráním dveří a začínaly se v něm probouzet agresivní pudy. Popsaný obrázek se naskytl i hlídce. Ani k té už nebyl potížista tak vstřícný jako prve. Vůbec s ní nechtěl komunikovat. Byl převezen na obvodní oddělení policie.
    Během dne byl od něho pokoj. Až v půl deváté večer na něj přišla další stížnost, tentokrát z vlakového nádraží. Asi neměl sílu rebelovat, tak na pokyn strážníků z budovy odešel. Neměl ale zcela v plánu teplíčko nádraží opustit. Vyčkal, až hlídka odjede a po půl hodině se tu zase uvelebil. Hlídka se tedy obrátila o tři sta šedesát stupňů a fofrovala k dopravnímu terminálu. Zjistila, že chlapík zde znečistil podlahu nějakou tekutinou a pokračuje jako kolovrátek v narušování veřejného pořádku. Bylo evidentní, že je pod vlivem nějaké látky, ovšem alkohol to nebyl – to potvrdil přístroj, když dostal dýchnout. Znovu se tedy svezl na služebnu státní policie.
    V sobotu 3. února jeho nikým nežádaná show pokračovala. V půl čtvrté ráno počastoval svou návštěvou opět benzinu u nádraží a vydával tady divné zvuky, které prokládal výhrůžkami.
    Pak dal o sobě vědět až v pátek 9. února v podvečer, kdy obtěžoval jednoho muže v Dopravní ulici. Další dvě epizodní roličky zlodějíčka si střihl v Bille u nádraží. Poněkud drze se sem přišel najíst. V pondělí 12. února ráno tu posnídal za 72 korun mandarinku, Snickers a zapil to Redbullem. Následující den v Bille pro změnu povečeřel. Jídelníček si sestavil z mandarinky, rohlíků a hořických trubiček za 47 korun. Do této chvíle nasbíral do registru přestupků šest záznamů.

  4. Flaškou do hlavy

    Ručičky hodin se blížily k jedenácté hodině noční, když se v pátek 2. února dostavil na služebnu 25letý muž s rozbitou hlavou a krvavými šrámy na ruce. Sdělil, že na něj někdo někde hodil z okna láhev. Bohužel si nedokázal vzpomenout, kde se to stalo. Strážníci ho prvotně ošetřili a pak mu dali dýchnout. Přístroj vygeneroval 1,60 promile alkoholu. Pán ale normálně komunikoval a ještě před příchodem na služebnu si zavolal záchranku. Než ho záchranáři odvezli do nemocnice, byl poučen, že pokud bude chtít tuto situaci řešit, aby si i s lékařskou zprávou došel ke kolegům ze státní policie.

  5. Nezdárná sestřička

    Ve čtvrtek 8. února odpoledne požádala na lince 156 o pomoc 22letá slečna. Uvedla, že má v opatrovnictví svou třináctiletou sestru, která si dopisuje s dvacetiletým mužem. Měl na ni čekat před školou. Sestra se nevrátila domů a telefon nebere. Oznamovatelce bylo doporučeno, aby totéž popsala i kolegům ze státní policie. V mezičase přijal velitel směny oznámení z vlakového nádraží, které nápadně vykreslovalo to předešlé o nezdárné sestřičce. Dívka prý říkala nějakému muži, že je jí jedno, jestli ji chytnou, že stejně uteče. Mladík dívce kupoval jízdenku do Českých Budějovic. Volající chtěl prověřit, zda-li dívka neutekla z nějakého dětského domova. Vyslaná hlídka si upamatovala, že popsanou nesourodou dvojici na nádraží zahlédla při dopolední kontrole prostoru. Tehdy nebyl důvod je oslovovat. Chovali se normálně. Tentokrát už důvod byl a rovnou se udála trefa do černého. Jednalo se o sestru oznamovatelky, kterou velitel směny informoval. Ta si pro ni na nádraží přišla. Jak strážníky, tak státní policií jí bylo doporučeno, aby svízelné chování své sestry řešila na OSPODu.

  6. Zbytečné problémy

    Někteří si prostě vykonají své, tedy co musí, a ostatní jde mimo ně, i když se jich to týká. Mrtvého brouka dělal v pátek 9. února řidič, kterému se asi nechtělo kroutit volantem a střihl to z louky u řeky Otavy v Dražejově rovně (viz fotodokumentace). Přitom mu z kol odpadávaly kusy bahna. Na znečištění veřejného prostranství byl na lince 156 upozorněn velitel směny. Oznamovatel uvedl, že šoférovi říkal, že dělá nepořádek, ale ten ho ignoroval. Velitel směny vylustroval majitele auta, jednalo se o firmu z nedaleké obce. Její šéf slíbil, že komunikaci nechá uklidit. Tentokrát nezůstalo jen i slibu, jímž neurazíš. Při podvečerní kontrole bylo skutečně uklizeno.

  7. Baba

    Když bylo v pátek 9. února v podvečer oznámeno, že na Šumavské je od jedné provozovny slyšet křik a že se tam nějaká banda rve, prvotně hlídku napadlo, jestli na sváry není ještě, byť začíná víkend, brzy. Záhy se hádanka vyluštila. Žádná pranice se naštěstí nekonala. Strážníci v daném místě jen překvapili partu dětí, které si hrály na „babu“, a ta se bez hlasitějších projevů pořádně hrát nedá. Překvapivé rovněž bylo, že „baba“ ještě nezapadla do propadlišť dějin, ale že ji současná dětská generace zná.

  8. Dlouhá noc

    Sobotní noc 10. února byla výživná. Ve 3.20 přišlo oznámení, že před barem Melodie někdo zmlátil nějakého mladíka. Strážníci se na místě potkali s hlídkou státní policie, která už událost řešila. Další asistenci poskytli kolegům ze státní ve 4.03 hodin před hernou Las Vegas v Pionýrské ulici, odkud bylo hlášeno napadení. A do třetice se obě složky sešly v 5.48 v Raisově ulici před stavební firmou, do níž měl vniknout nějaký opilec. Všechny po sobě jdoucí události řeší Policie ČR.

  9. Močil, upadl, chrlil peprná slova

    V neděli 11. února v podvečer na sebe strhl pozornost 26letý muž, kterého očividně ovládal démon alkohol. V telefonátu zazněla stížnost, že dotyčný na parkovišti u marketu Billa u nádraží močil na zaparkované auto, pak nezvládl balanc a zabořil své tělo do křoví. První pohled na situaci dal tušit, že s mladíkem budou trable. Na pomoc tedy přijela i druhá hlídka. Ani domluva s ním nebyla právě jednoduchá. Kromě strážníků se ho snažili uklidnit i jeho kamarádka s kamarádem. Marně. Chrlil kolem sebe peprná sprostá slova, která zapíjel čerstvě načatým plechovkovým pivem. Tím si ovšem vysloužil další zápis do knihy hříchů. Alkohol se v tomto prostoru popíjet nesmí. V mezičase se strážníci dozvěděli alespoň jednu kloudnou věc. Mladý muž si postěžoval, že mu ukradli kolo a policie s tím nic nedělá. Na dotaz, zda krádež hlásil státní policii, odpověděl, že ne. Nakonec se přece jen trochu zklidnil a od Billy odešel. Akorát ho čeká ještě verdikt přestupkové komise městského úřadu, kam byl jeho případ postoupen.

  10. Stará rčení jsou stále aktuální

    Chytrému napověz, hloupého trkni. Pořád platí, že stará pořekadla a rčení jsou aktuální a dají se na chování lidí hravě aplikovat. Třeba jako v případě muže s Kristovými léty, kterému nějak vadí dopravní značka zákaz stání. Už párkrát za její ignorování dostal pokutu, ale nepoučil se. Naposledy jeho dodávku řešili strážníci v pondělí 12. února po ránu. Odpočívala nad pivovarem hned vedle zákazové značky s upozorněním, že tu technické služby budou prořezávat větve. Když šoféra velitel směny kontaktoval a požádal ho přeparkování, nemohl vyhovět, neb byl v práci. A tak technické služby musely prořezávku stromů odložit na druhý den.

  11. Auto bez řidiče

    Když se řekne auto bez řidiče, obvykle následuje nějaký nejapný vtip. V pondělí 12. února zaměstnalo ale strážníky opravdu auto bez řidiče a halucinace to nebyly. Krátce před druhou hodinou odpolední oznámil muž z Plzně, že zaparkoval na Velkém náměstí a do jeho auta nacouval jiný vůz, který se svévolně rozjel z protilehlého parkovacího místa. Velitel směny už situaci sledoval na kameře a okamžitě vyslal na náměstí hlídku, protože plechový uličník, kterého majitel nezabezpečil, zablokoval celou silnici. V mezičase se dostavil i 19letý mladík, jehož auto udělalo v centru města takový rozruch. Případ na místě dořešila státní policie.

  12. Nadšený sběratel

    Původně to byl výjezd k případu, který vypadal na nějakou zlodějinu. V úterý 13. února dopoledne jeli strážníci ke kulturnímu domu prověřit podivné chování dvou chlapíků, kteří se na schodech kulturního stánku kochali pohledem na spoustu rozložených věcí. I hlídka byla bohatým spektrem udivena. Záhy se ukázalo, že pánové nejsou zloději. Pětatřicetiletý návštěvník z Mostu, jak uvedl, má zálibu ve sbírání věcí z popelnic a od popelnic. Lidi prý často vyhazují „bohatství“. A tak kamarádovi předváděl, co všechno ve sbírce má. Většina věcí je samozřejmě nefunkčních, ale proti gustu žádný dišputát.

  13. Komu není shůry dáno…

    Komu není shůry dáno… za něj to pak odnáší i slušní a pořádkumilovní lidé. Bohužel. V úterý 13. února v hodinovém rozestupu zaznamenali strážníci neskutečný nepořádek u popelnicových hnízd, a to v Rybniční a v Hraniční ulici. Jak by prohlásila stará Kelišová – chce se mi blejt, velebnosti. Oba případy byly zdokumentovány jako přestupky a předány na odbor životního prostředí.

  14. Risk často nebývá zisk

    Nejedno železniční neštěstí se stane kvůli lidské lenosti a nerespektování pravidel, jako je například zkracování si cesty přes koleje i přes zákaz. I na takových místech, o kterých se ví, že fungují jako nebezpečná zkratka, dělá městská policie namátkové kontroly. Možná není od věci připomenout, že takovéto riskantní chování se trestá. O trestu rozhoduje drážní správní úřad a může udělit pokutu až 10 tisíc korun.

  15. Dobře to dopadlo

    Uběhlo pět minut z nočního klidu, když v telefonu na lince 156 zazněla ve středu 28. února naléhavá prosba o pomoc. Volala paní, že slyší volat svou sousedku o pomoc. Na místo okamžitě vyjela hlídka. Jeden ze strážníků zjistil, že zná syna ženy, která potřebovala pomoc. Ten po příjezdu otevřel byt. Všichni si oddechli, protože maminka byla v pořádku, pravděpodobně se jen polekala.

  16. Jako rekomando

    Na mimořádné datum 29. února možná nezapomene 44letá žena, která má sice v občance trvalé bydliště, ale je známa spíše jako bezdomovkyně. Bylo 11.22 hodin, když státní policie strážníky informovala, že po této ženě bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Hlídky ve většině takovýchto případů ví, kde hledat. Uběhla přesně hodina a paní už se vezla ke kolegům na obvodní oddělení v Plánkově ulici.