Prevence

Proutek se má ohýbat, když je mladý

S novým školním rokem odstartovaly také preventivní besedy na školách. V přeneseném slova smyslu lze konstatovat, že na každého jednou dojde. Je to tak i v případě prevence šité na míru prvním až sedmým třídám. Mnohdy si však školy objednají preventistky městské a státní policie i k „mazákům“, tedy k žákům 8. a 9. tříd. Výjimkou nejsou ani střední školy. Aktuálně například probíhají besedy na strakonické Euroškole, a to na téma širokého spektra návykových látek a trestných činů, které jejich užívání v 99 procentech provází.

Strážníci odstartovali taktické cvičení

Strakoničtí mohli v průběhu let v přímém přenosu sledovat řadu taktických cvičení složek integrovaného záchranného systému. Poslední taktické cvičení se odehrálo u řeky Otavy u Pětikolského jezu ve středu 6. září. Každé cvičení má detailně sestavený scénář a také harmonogram. Jihočeská mluvčí Hasičského záchranného sboru Vendula Matějů k nacvičované mimořádné události uvedla:

Školní maraton odstartoval

Ani jsme nestačili pořádně nasát prázdninovou letní atmosféru, a prázdniny jsou fuč. S úderem nového školního roku se plnou parou rozběhly i preventivní besedy preventistek městské a státní policie. Jako první si je pozvala ZŠ Povážská do svých prvních a druhých tříd. A to hned v úterý 5. září, první oficiální vyučovací den. S prvňáčky i druháčky se preventistky tradičně zaměřily na bezpečnost v dopravě a na reálných případech ze Strakonicka jim vysvětlily, co všechno se může stát i přes stoprocentní soustředěnost a odpovědnost. Maraton besed s různorodými tématy poběží celý školní rok.

To to uteklo!

Dva měsíce prázdnin se blíží do cílové rovinky a na startu už netrpělivě přešlapuje nový školní rok 2023/2024. To to uteklo! Do nového školního roku zostra naskakují i preventistky městské a státní policie se svými na míru šitými preventivní besedami. Za prvňáčky a druháky na ZŠ Povážská se chystají hned v úterý 5. září.
Během již archivních deseti školních měsíců (2022/2023) absolvovaly přes 80 besed, mateřskými školami počínaje, devátými ročníky základních škol konče, a to nejen ve Strakonicích, ale i v okolních městech, městysích a obcích.

Prázdninové preventivní hrátky zahájeny

Preventistky městské a státní policie se věnují prevenci a prezentaci policejní práce i přes léto. Aby byla prevence opravdu hravá a nedemotivovala děti vyprávěním, co všechno se může stát, když… jezdí na letní dětské tábory jako hosté také policejní psovodi. Prázdninovou sezonu zahájila městská a státní policie na prvním turnusu příměstského tábora na plaveckém stadionu ve Strakonicích. Tyto tábory si získaly velkou důvěru a instruktoři obdiv rodičů, takže letos proběhne u bazénů pod režijní taktovkou plavecké školy už pět běhů namísto původních tří.

Vzkaz do Čtyřlístku: Hodně čtyřlístků pro štěstí

Téměř se čtyřiceti předškoláky přišla na služebnu na návštěvu Mateřská škola Čtyřlístek. Musela dorazit nadvakrát, protože takový houf dětí by království velitele směny nepojmulo. Zatímco část skupiny zůstala se strážníkem na dvoře a mohla si detailně prohlédnout služební auta, výstroj a výzbroj a pomůcky používané v terénu, druhá parta fascinovaně sledovala kamerový systém a s jásotem hlásila, že snímané kouty Strakonic dobře zná.

Jehla se u pískovišť nenašla, ale stejně je lepší mít oči na šťopkách

Akce jehla. Takhle se kdysi dávno nazvala kontrola dětských hřišť a pískovišť, kterou každoročně na jaře zajišťuje městská policie. Kontrola je v gesci asistentů prevence kriminality. Letos v druhé polovině května jim pomohli také studenti Bára s Maxem, kteří jsou u strážníků na praxi. Kontroly těchto dětských koutků nejsou jednorázové, jak by se mohlo zdát. Asistenti prevence kriminality se na ně zaměřují každý den v rámci svých pochůzek. Letošní kontrola necelé dvacítky hřišť prošla, až na opravdu drobné maličkosti, bez ztráty kytičky.

Setkání se seniory: Milé, pohodové, s pokorou a respektem

Společně s Infocentrem pro seniory uspořádala Městská policie Strakonice exkurzi pro dříve narozené Strakoňáky. Návštěva na služebně proběhla ve čtvrtek 18. května odpoledne a hostitele potěšil poměrně velký zájem z řad seniorů. Nejdéle se hosté zdrželi v království velitele směny, kde dostali vyčerpávající (snad) informace o chodu městské policie, o zajímavých, kuriózních, smutných i veselých případech, pro ilustraci byla doplněna i statistická čísla, která byla pro mnohé překvapivá.

Celá mateřinka na dopravním hřišti

Celá Mateřská škola U Parku vyrazila ve čtvrtek 18. května na dopravní hřiště. Děti tu ve společnosti preventistek státní a městské policie strávily dopoledne. Na několika stanovištích si formou hry prověřily, zda-li by se nechaly nachytat od lidí, kteří na první pohled vypadají přátelsky, ale jsou to zloduši, jestli je rodiče správně poutají do autosedaček, a jestli se vyznají coby cyklisté v silničním provozu. Také mohly tenisovými míčky zdolat policejního medvěda, prozkoumat vůz dopravní policie a u hasičů správně obléci postavičky do uniforem, které se jaksi pomíchaly.

V Radomyšli možná vyrůstá nový policejní sbor

Celá Mateřská škola v Radomyšli byla v úterý 16. května natěšena na návštěvu preventistek městské a státní policie. Dětiček bylo tolik, že si je preventistky musely rozdělit, aby jejich švitoření zvládly. U malých dětí je prvotní prevence formou hry zaměřena na přecházení přes zebru a ukázky, jaká nebezpečí na ně mohou číhat. Například nález použité jehly, o kterou by se mohly kvůli zvědavosti píchnout. Třešničkou na dortu pak byl příjezd policistů z radomyšlského obvodního oddělení a také psovoda ze strakonického územního odboru.

Syndikovat obsah