Prevence

Jak byly děti nadšené ze šmírování hradního safari

Předškoláci z MŠ Stavbařů měli ve čtvrtek 16. března batůžkový den a v rámci procházky zavítali na malou exkurzi na služebnu městské policie. Polovina skupiny zůstala na dvoře, kde se jí ujal strážník a ukázal jí služební auta i to, co všechno musí strážníci vozit. Druhá skupina mezitím studovala v království velitele směny kamerový systém. Děti byly nadšené, že mohou prostřednictvím velkého televizoru sledovat dění v různých částech města. Zejména je bavilo „šmírování“ hradního safari, kde se zrovna zvířátka oddávala dopolední svačině.

Větu „ale ona chtěla dobrovolně“ zákon nezná

Je šikana, když se budu opakovaně spolužačce posmívat, že nechodí oblečená podle poslední módy? Je šikana, když budu brát spolužákovi svačinu? Ano je, a tím to mnohdy začíná. Zejména sociální sítě snesou hodně ošklivých a bolestivých slov. Agresor si uleví, oběti bolí duše. Nejen o těchto situacích se diskutovalo u šesťáků v Základní škole ve Štěkni v polovině února. Třídní kolektiv, parta na kroužku a podobně si často neuvědomují, že problém nemá vybraná oběť šikany, ale většinou sám agresor, který si ponižováním druhého léčí vlastní mindráky.

Protidrogový vlak. Život není počítačová hra

Vloni na konci května zakotvil ve Strakonicích na vlakovém nádraží na jeden den Revolution Train – protidrogový vlak. Na pozvání městské policie tu byl potřetí a všechny šesté ročníky místních základních škol a po nich i veřejnost mohly unikátních šest vagonů prevence navštívit zdarma. Devadesátiminutový program zaměřený na nebezpečí návykových látek, cigaretami počínaje, tvrdými drogami konče, absolvovalo bezmála pět stovek dětí v rizikovém věku.

Školáci na policii

Na sklonku ledna zavítala na Policii ČR v Plánkově ulici ve Strakonicích soukromá ZŠ Volyňka. Preventistka městské policie pomohla své kolegyni s organizací této návštěvy a seznámila děti s činností strážníků. Vděčným tématem jsou zejména zvířátka, o která se městská policie musela postarat. Školáci si prohlédli speciální výslechovou místnost pro dětské oběti trestných činů, střelnici a poseděli také chvíli v kanceláři psovoda Josefa Kubíčka, který jim povyprávěl o svém novém čtyřnohém příteli, jenž aktuálně prochází výukou a výcvikem na vyhledávání drog.

Bezmála osmdesát besed aneb Každý svého štěstí strůjcem

Když se při přecházení přes silnici nerozhlédnu, může mě to stát zlámané kosti, nedej bože život. Když začnu kouřit marihuanu, potažmo zkoušet drogy, a v dnešní době nejde už jen o nejvíce distribuovaný pervitin, ale třeba o žvýkací tabák či nikotinové sáčky, riskuji, že se stanu závislým, mozek mi přestane fungovat, budu potřebovat další a další dávky, začnu mít problémy se zdravím i se zákonem. Když budu naivně věřit všemu, co se na sociálních sítích napíše, budu fascinován vloženými videi, můžu pořádně naletět. Lze mít na Facebooku opravdu šest set kamarádů?

Milá návštěva z denního stacionáře, díky za obrázky

Na služebnu městské policie zavítal nedávno se svými klienty strakonický denní stacionář pro mentálně postižené. Dvacetičlenná výprava se rozdělila na dvě skupiny, jedna s preventistkou navštívila království velitele směny, prohlédla si kamerový systém a dostala k tomu nášup zajímavých událostí a perliček z terénu. Druhé skupiny se ujal strážník Karel Krýsl a ukázal klientům stacionáře služební auta a výzbroj a výstroj, kterou u sebe každý městský policista při službě nosí. Největší úspěch slavily historky se zvířátky, a těch má městská policie vskutku na kontě hodně.

Posměch, výsměch a ponižování bolí

Nestrkej do něj. Neber mu věci. Neposmívej se mu. Tyto varující věty používají učitelky během přestávek jistě dost často. Posměch a výsměch, stanou-li se trvalejšími, lze už považovat za formu šikany. Nadávky, urážky, ponižování nejsou hmatatelné, ale velmi bolí. Právě téma šikany, jak začíná a kam až může dojít, je bohužel aktuálním během celého školního roku. A co je horší, o šikaně si preventistky městské a státní policie povídají s čím dál mladšími dětmi. Ještě před čtyřmi roky byly tyto besedy určeny pro páté či šesté ročníky. Nyní se odehrávají u třeťáků a čtvrťáků.

U prvňáčků z Poděbradky

Malí školáci se na návštěvu policejních preventistek vždy moc těší. Alespoň to říkají jejich třídní učitelky. Preventistky městské a státní policie se 14. října setkaly se všemi prvňáčky na ZŠ Poděbradova. V prvních třídách se zaměřují zejména na bezpečnost v dopravě, protože řada capartů, pokud bydlí blízko školy, už chodí na vyučování sama. Je velmi důležité, aby si osvojili bezpečné přecházení přes přechod pro chodce, aby nespoléhali na to, že když jeden řidič zastaví, učiní tak i druhý a podobně. Během hodinové besedy si děti zahrají na řidiče aut, na chodce i na policistu řídící provoz.

Tajný výlet čestických čtvrťáků na služebnu městské policie

Jen málokterá ves či městys má svou vlastní obecní policii a v mnohých už nemá služebnu ani policie státní. Například v Česticích. Pro dvacítku dětí ze čtvrté třídy ze ZŠ Čestice proto bylo mimořádným zážitkem, když si mohli na vlastní oči prohlédnout pracoviště strakonické městské policie včetně poctivých ukázek.

Dobrá nálada a smích jsou kořením života

Proč bychom se nebavili, když smích je kořením života. Mladí, produktivní, staří… Platí to pro každou generaci bez rozdílu. A naši prarodiče, babičky a dědečkové, si umějí dosyta užít každou akci, kterou pro ně město a další organizátoři připraví. Naposledy to byly tradiční a populární Hry seniorů, které každý rok na sklonku léta pořádá ve Strakonicích velmi aktivní Infocentrum pro seniory. Uskutečnily se v úterý 13. září v Panské zahradě. Zasoutěžit si, popovídat si, vychutnat si pohodovou atmosféru, které navíc přálo počasí, přišla bezmála stovka seniorů.

Syndikovat obsah