Prevence

Bezpečnost a rizika moderní doby

Na Základní škole F.L. Čelakovského ve Strakonicích proběhla preventivní beseda pro žáky celého prvního stupně. Hlavními tématy byla bezpečnost v silničním provozu a varování před nevhodným obsahem v médiích, zejména před vlivem populárního seriálu Hra na oliheň.

Preventivní maraton v katovické škole

V rámci prevence a bezpečnostní osvěty se na Základní škole v Katovicích uskutečnily besedy s žáky prvního stupně, od první do páté třídy. Hlavními tématy byly bezpečné přecházení přes přechod pro chodce, varování před nebezpečnými odhozenými injekčními stříkačkami a také diskuse o vlivu sociálních sítí.

Digitální stopa je na věky věků

Digitální stopa, kterou za sebou zanecháváme v on-line světě, je nevymazatelná. I když si myslíme, že jsme nevhodné příspěvky či videa vymazali, opak je pravdou. Žijí si a budou si žít svým životem. I na to preventistky městské a státní policie upozorňují děti při besedách na téma kyber prostor, kyber šikana, on-line svět. Lepší je dvakrát měřit, než jednou řezat – tedy přemýšlet, než se něco vloží či napíše.

Virtualita versus realita

Stejně jako oheň jsou sociální sítě a svět internetu dobrým sluhou, ale zlým pánem. Protože se v posledních letech přesouvá kriminalita právě do kyber prostoru, žádají školy preventistky městské a státní policie čím dál častěji o besedy na toto téma. Ještě před pár roky chodily kvůli on-line prostředí do vyšších tříd. Nyní nejsou výjimkou už děti ve druhých třídách. Děti omámeny virtuálním prostředím si neuvědomují, jak málo stačí k průšvihu a jak je toto prostředí bezcitné. Snad si informace, které jim preventistky předávají nenásilnou formou hry, vezmou k srdci.

Raději dříve nežli později

Další preventivní besedy, tentokrát v Základní škole v Česticích. K prvňáčkům, druhákům a třeťákům zavítala preventistka městské policie a s dětmi probírala bezpečnost v dopravě a další záludnosti, které navenek nevypadají tak nebezpečně, ale v jádru nebezpečné jsou. Šesťáky a sedmáky si vzala na starost preventistka státní policie a probrala s nimi trestní odpovědnost. Není totiž vůbec od věci, aby teenageři měli o tom, co je legální a co je nelegální, potuchy, než dovrší patnácti let a budou trestně odpovědní.

Maraton ve štěkeňské škole

Další preventivní maraton v Základní škole ve Štěkni. Tentokrát preventistky městské a státní policie diskutovaly s dětmi z prvních, druhých, třetích a šestých a sedmých tříd. Na prvním stupni o bezpečnosti v dopravě a různých nebezpečích, která na ně mohou číhat, na druhém stupni o trestní odpovědnosti. Povědomost o tom, co už je trestným činem, není u této věkové skupiny vůbec od věci.

Jako ďábel pokušitel

Droga je jako ďábel pokušitel. Láká na slastné opojení. Kdo mu neodolá, spadne do pasti. Většinou se z ní nedá vysvobodit. Další besedy, a to nejen na téma návykových látek – jak to může začít a jak to může skončit – se uskutečnily v Základní škole ve Štěkni v 8. a v 9. třídě. Preventistky městské a státní policie dětem zdůrazňují, aby povídání o této problematice braly jako dobré rady a ponaučení, a vzpomněly si na ně, až budou na rozcestí tápat, kudy kam.

Na slovíčko s rybáři

Proutek se má ohýbat, dokud je mladý. Takže preventivní besedy u středoškoláků, byť by se mohlo zdát, že už jsou na to „staří“, také nejsou vůbec od věci. Jedna taková proběhla například u studentů Střední rybářské školy ve Vodňanech. Snad si mladí muži, kteří byli oproti slečnám v převaze, na některé dobře míněné rady od preventistek městské a státní policie vzpomenou, budou-li někdy tápat, jakou cestou se dát.

Sociální sítě. Dobrý sluha, ale zlý pán…

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Toto přísloví by se mohlo použít jako parafráze i ohledně sociálních sítí. Ty umožňují snazší komunikaci s kamarády, nicméně svou zanechanou digitální stopou můžou nečekaně i zle ublížit a natropit problémy. Hned, nebo i třeba za několik let. Besedy na téma nebezpečí sociálních sítí dělaly preventistky městské a státní policie ještě před dvěma roky u dětí od pátých tříd výš. Nyní si tuto prevenci objednávají učitelé už pro druhé ročníky. Jedna taková proběhla na začátku prosince u druháčků v ZŠ Čelakovského.

Moudrost českých přísloví

I na českých příslovích a rčeních by se dala postavit prevence cílená na děti. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Přeloženo: vše zlé se ti vrátí, neubližuj, neintrikuj. Dvakrát měř, jednou řež – než něco vypustíš na sociální síť, rozmysli si to, ať neublížíš sobě (ztrapníš se) nebo druhému. Mluviti stříbro, mlčeti zlato – slovním rýpancem lze člověka ranit, taková duševní rána bolí víc než říznutí do prstu. Lež má krátké nohy – tak to je jasné, protože lhaní je bludná past, lepší je říkat věci na rovinu.

Syndikovat obsah