Březen 2020

  1. Zátah na podvodníky
    První březnový den po osmé večer si lidé pohybující se toho času u Kauflandu mohli právem klást otázku, co že se to tu děje za policejní manévry. Operační ze státní policie požádal strážníky o součinnost při zadržení osob podezřelých z trestného činu podvodu. Akce se vydařila. Zadrženo bylo několik lidí kvůli podezření z padělání dokladů a podvodu. Strážníci asistovali následně i na půdě státní policie v Plánkově ulici. Museli například doprovodit jednoho z podezřelých, kterému se udělalo špatně, do nemocnice. Na domovskou půdu se hlídka vrátila až po půlnoci. Tak dlouho zátah na podvodníky trval.
  2. Tržné rány a boule po ranní rvačce
    U nás před domem v Bavorově ulici se perou tři chlapi a vypadá to dost ošklivě. Toto oznámení přijal dispečink městské policie v neděli 1. března po ránu. Na místě se po příjezdu hlídky zdržoval už jen jeden muž, který jí řekl, že ho napadli dva chlapi, které osobně nezná. Přiznal, že spolu měli v baru Vagon konflikt, a popsal, co měli útočníci na sobě. Zabodoval oznamovatel události, který poskytl hlídce fotografii agresorů a doplnil, že do poškozeného kopali, když ležel na zemi. Napadený muž měl na hlavě a na rukou několik tržných ran, odřenin a boulí. Byla přivolána záchranka. Dokument o ošetření bude důležitý pro další šetření tohoto případu Policií ČR. Mezitím strážník na stálé službě „projel“ kamerový systém a útočníky dle popisu na jednom záznamu identifikoval. Jeden z nich už má i jméno, byl strážníky nedávno řešen za jinou protiprávní činnost.
  3. Z útočníka se vyklubal gentleman
    Hluboká noc 2. března, tentýž bar v Bavorově ulici jako při ranní nedělní rvačce, a opět fyzické napadení. Ve dvě v noci volal muž, že dostal v baru pár ran od jiného hosta, plive krev, už volal i státní policii, ale ta nemá volnou hlídku, a tak že na strážníky čeká před jiným barem. Čekal tam i se svou přítelkyní a hlídce řekl, že ten, co ho zmlátil, stále sedí v baru. Incident už nechtěl řešit trestním oznámením, jen strážníky požádal, aby dotyčnému domluvili. Potud se zdálo být vše věrohodné. Než promluvila druhá strana. Z útočníka se vyklubal gentleman. Uvedl, že skutečně dotyčnému facku uštědřil, protože obtěžoval dívky u stolu a sahal jim na prsa. Tuto verzi potvrdila i barmanka. Zjištěné informace byly předány operačnímu Policie ČR.
  4. Jiří Brejcha z kriminálky vyprávěl seniorům příběhy z praxe
    Bývalo normální, že si člověk prošlapal kariérní cestičku hezky od zdola. Prošel si ji i Jiří Brejcha. K policii nastoupil 1. září roku 1978. Začínal na strakonickém obvodním oddělení, a protože byl dobrý, stáhla si ho na své oddělení kriminálka. Letos to je dvanáct let, co na kriminálce zastává funkci zástupce šéfa, a neuvěřitelných 42 let, co zůstává věrný policejnímu sboru. Právě Jiří Brejcha byl hostem posledního setkání se seniory, které pořádají preventistky městské a státní policie s Infocentrem pro seniory. Setkání se uskutečnilo ve středu 26. února a klubovna praskala ve švech. Více v sekci Prevence 2020.
  5. Zásah ze zálohy
    Instinkt pomáhat a chránit, i když toto motto patří Policii ČR, v sobě nezapřou ani strážníci. Ve středu 4. března po osmé hodině večer pohotově zasáhl v terénu velitel směny přímo ze služebny. Zaslechl z ulice divokou hádku, která v mžiku přerostla v potyčku. Jednalo se o dva muže, jež neudrželi emoce na uzdě. Ani si neuvědomili, že se perou před služebnou městské policie. Možná byli i překvapeni, když mezi ně strážník nečekaně vstoupil, aby zabránil dalším šarvátkám. Podařilo se. Pánové odešli každý jiným směrem.
  6. Nostalgie?
    Ve středu 4. března krátce před jedenáctou hodinou v noci přijal dispečink oznámení od majitelky domu, že je u nich na zahradě už delší dobu nějaký chlap a pravděpodobně zvrací. Hlídce se od muže dostalo až nostalgického vysvětlení. Uvedl, že v tomto domě kdysi bydlel a přišel jen zavzpomínat na staré časy. Pak odešel.
  7. Pomoc v nouzi
    Dva případy během dvou dnů se společným jmenovatelem epileptický záchvat. Ve čtvrtek 5. března se na služebnu dostavil muž s tím, že prodělal epileptický záchvat, byl v bezvědomí, a když ho pustili z nemocnice, zjistil, že mu chybí občanský průkaz a 1600 korun. Toto oznámení následně učinil i na Policii ČR. V pátek 6. března přijala městská policie oznámení z mostu Jana Palacha, že tu sedí muž, který pravděpodobně prodělal epileptický záchvat. Dispečink povolal na místo záchrannou službu a strážníci jí pomohli s pacientem do sanitky.
  8. Starý pán budil pohoršení
    Nepříjemné okamžiky pro jednoho muže i pro jeho okolí. Nejprve kvůli němu ve čtvrtek 5. března po půl páté ráno volala obsluha baru z Volyňské. Popsala, že muž si dal jedno pivo, jedno štamprle, upadl a pokálel se. Strážníci mu pomohli obléknout se a muž z baru odešel. Venku jim řekl, že je po operaci nohy a má bolesti, potřebuje si chvíli odpočinout a zavolá taxi, aby se dostal domů. Jenže taxikáři nebrali telefon, o čemž se hlídka sama přesvědčila. Muže jela zkontrolovat ještě dvakrát, byl při smyslech a stále čekal, jak uvedl, až se taxikáři vyspí – pořád se jim nedovolal. Nakonec to vzdal a odešel na nádraží. Tam vzbudil další pohoršení. Pracovnice nádraží požádaly městskou policii o vykázání tohoto muže, protože je pomočený a pokálený a strašně zapáchá. Nakonec snad muž odcestoval.
  9. Kdyby hafan uměl mluvit…
    Někdy je škoda, že psi nemají dar lidské řeči. Bylo by určitě fajn vědět, co předcházelo tomu, než roztomilý a chytrý voříšek skončil v psím útulku. Ve čtvrtek 5. března skočil pejsek na parkovišti u Lidlu do auta jedné paní a nechtěl vystoupit. Asi si chudák myslel, že to je jediná šance, jak se dostat k páníčkovi, a už toto jeho počínání je důkazem, že byl zvyklý vozem cestovat. Strážníci křížence převezli do útulku. Do pondělí 9. března si ho tu nikdo nevyzvedl. To znamená jediné – majitel se ho chtěl zbavit a nechal ho před marketem. Pracovnice útulku uvedly, že pejsek neměl ani čip, prý je ale moc milý a přítulný a snad nového pána přes adopci najde.
  10. Sousedské rozepře k popukání
    Sousedské vztahy mohou mít různý nádech. O tom se přesvědčily hlídky městské i státní policie v pátek 6. března odpoledne v ulici K. Dvořáka. Pustili se tu do sebe dva sousedé. Ohniskem konfliktu byla kamera umístěná na domě jednoho z nich, kdy druhému vadí, že je jeho dům snímán. U rozhádaných sousedů se sešly obě hlídky, pánové si to totiž poctivě rozdělili, jeden zavolal městskou a druhý státní policii. Policistům se podařilo oba emocemi nadupané muže uklidnit. A to až tak, že oba shodně dodali, že jdou na ošetření do nemocnice a pak podají jeden na druhého trestní oznámení.
  11. Čistý štít nebude
    Ani březen bohužel nezůstane s čistým štítem, co se injekčních stříkaček týká. Městská policie má od začátku měsíce už tři záznamy. V sobotu 7. března oznámila nález injekční stříkačky žena z Palackého náměstí, v neděli 8. března přišlo oznámení, že je tento nebezpečný odpad u odpadkového koše u přechodu pro chodce mezi ulicemi Písecká a Heydukova a tentýž den k večeru se pak našla injekční stříkačka bez jehly za železničním mostem u Zeyerova nábřeží. Leželo u ní pět ampulí od vody. Oznamovatelům velmi děkujeme.
  12. Odpadkový koš jako pisoár
    Kroutit hlavou, pohoršovat se, nebo se smát a ocenit „exhibicionistu“ za důvtip? Těžko odhadnout, jaká reakce v danou chvíli převáží. Řeč je o muži, který v úterý 10. března před devátou hodinou večer močil do odpadkového koše na Velkém náměstí. Strážník na stálé službě jeho úlevné konání zaznamenal na kamerovém systému a vyslal na místo hlídku. Té muž stručně a jasně řekl, že se prostě potřeboval vymočit. Dostal ponaučení, jak se má příště chovat.
  13. Bojový pes zardousil srnu
    Scénu jako vystřiženou z brutálního filmu viděly na vlastní oči děti, které byly ve středu 11. března s maminkou na procházce mezi čističkou odpadních vod a lávkou vedoucí k slepému rameni řeky. Pes bojového plemene tady napadl srnu a urdousil ji. Maminka naštěstí zareagovala rychle a zavolala na linku 156. Hlídka okamžitě vyrazila na místo. Majitel psa už mohl jen konstatovat, že než stačil svého čtyřnohého přítele odvolat a přivázat, bylo po všem. Mrtvá srna byla převezena na veterinu na Písecké a zároveň byl informován myslivecký svaz z Modlešovic. Případem se bude zabývat přestupková komise.
  14. Ráno tak, odpoledne jinak
    Ve středu 11. března odpoledne si strážník, který měl volno po službě, všiml, že se do domu v ulici Švandy dudáka asi někdo vloupal. Poznatek zavolal kolegům a ti začali jednat. Majitel domu jim řekl, že dopoledne bylo ještě vše v pořádku, teď je rozbité sklo u vchodových dveří a uvnitř jsou poházené věci. Hlídka zajistila dům pro případ, že by byl pachatel ještě uvnitř. Státní policie provedla kontrolu, ale bez výsledku. Nikdo tu nebyl.
  15. Podivná sbírka, tryskomyš a plivance
    Z marketu Kaufland dorazilo ve středu 11. března deset minut po třetí hodině odpolední oznámení, že se tu pohybuje černovlasá žena v černé kožené bundě a bílých botách, tvrdí, že je hluchoněmá a vybírá od lidí peníze. Nemá ovšem ke sbírce žádný adekvátní doklad. Po černovlásce se ovšem vzápětí slehla zem. Nebyla k nalezení. Jakoby se inspirovala Tryskomyší ze Studia kamarád, protože v půl čtvrté volali od marketu Lidl, že tu jsou dvě ženy a vybírají peníze na hluchoněmé. Oznamovatelka jim řekla, že zavolá policii a dočkala se od jedné z žen plivance. Ani tentokrát se podvodné duo nepodařilo chytit, ženy na příjezd hlídky samozřejmě nečekaly. Oba oznamovatelé se každopádně zachovali skvěle. K jakékoliv sbírce musí být patřičné povolení.
  16. Agresivní muž na zábradlí
    Agresivní sebevrah zaměstnal ve čtvrtek 12. března po osmé hodině večer obě hlídky městské policie, která s ním pomáhala kolegům ze státní policie. Prvotní stav byl takový, že muž seděl na zábradlí na mostě Jana Palacha, ale než se k němu všechny hlídky sjely, ze zábradlí slezl a šel směrem k Bille. Tam ho státní policie zadržela. Strážníci společně se svědky události prošli trasu z mostu k marketu a zkontrolovali, jestli agresivní muž cestou něco nezničil. Vše bylo v pořádku.
  17. Kam se vypařila?
    Nepozornost, za kterou by si následně člověk vzteky trhal vlasy. Tomuto stavu byla možná velmi blízko žena, která použila veřejné záchody na Velkém náměstí a až doma zjistila, že tam asi zapomněla peněženku s doklady a dvěma tisíci korunami v hotovosti. Požádala strážníky, jestli by nemohli prostor zkontrolovat, než se jí podaří dostat se zpět na místo. Hlídka WC prohledala, ale peněženka nikde nebyla. Nic o ní nevěděla ani provozovatelka toalet. Záchody byly po celou dobu navíc monitorovány kamerou. Od oznámení z nich nikdo nevyšel a ani nevešel.
  18. Nákupy lidem v karanténě v době nouzového stavu
    Bezpečnostní rada města Strakonice v pátek 13. března rozhodla, že se bude inspirovat nápadem města Třeboň a Městské policie Třeboň a nabídne v nouzovém stavu státu službu těm, kteří se ocitnou v karanténě kvůli koronaviru. Jedná se o nákupy základních potravin do výše 500 korun, a to v této částce denně. Služba je určena těm lidem, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně v době karantény postaral. Bližší informace v sekci Informace.
  19. Kašlající opilec s třemi promile a dezinfekce služebního auta
    Začalo to v podvečer po šesté hodině v sobotu 14. března prosbou záchranářů o prověření, že má mezi Kauflandem a Penny údajně ležet opilý muž. Hlídka tuto informaci následně potvrdila. Muž byl skutečně velmi opilý, opíral se o zábradlí, ale byl schopen ještě strážníkům říct jméno a bydliště – v jedné z přilehlých osad Strakonic. Další strážník tam dojel a zjistil, že právě řešený opilec je přehlášen k pobytu na městském úřadě a nikdo nemá chuť mu z jeho šlamastyky pomáhat.
    Mezitím se podařilo hlídce muže rozchodit. Byl to však jen záchvěv snahy. Za necelou hodinu volali z Kauflandu, že se jim opilec povaluje v oddělení masa. Záchranka musela vyjet. Chlapík nebyl schopen se zvednout, ani komunikovat. Lékař mu naměřil teplotu 35 stupňů Celsia, další měření ukázalo tři promile alkoholu v krvi. A tak se chystal výlet na českobudějovickou záchytku. Ani ten ale neproběhl bez obtíží.
    Převážený muž celou cestu kašlal. O situaci byla předem informována sestra na protialkoholní záchytné stanici, která konstatovala, že zprávu předá lékaři i se žádostí o vyšetření na koronavirus. Po návratu z Českých Budějovic strážníci z preventivních důvodů přerušili službu a na pokyn velitele vůbec nevstupovali na půdu služebny. Ten také rozhodl, že auto, s nímž se převážel kašlající opilec, bude důkladně dezinfikováno.
  20. Dobrovolníci nakupují seniorům a další aktuální zprávy od strážníků
    Český národ má mnoho charakterových vlastností, když jde ale do tuhého a je zle, vypluje na povrch obzvláště jedna – solidarita a pomoc. Potvrzuje se to v těchto dnech, kdy celou Evropu, Česko a Strakonice nevyjímaje uvěznil nebezpečný koronavirus. Snaha pomáhat je patrná zejména na sociálních sítích, kde jednotlivci i party informují o šití roušek a jejich distribuci zdarma. Jsou tu ale i další dobrovolníci, kteří se nabídli, že v tomto období pomohou s nákupy seniorům. Výzvu město Strakonice zveřejnilo na začátku minulého týdne a do neděle 22. března se u městské policie zaregistrovalo 24 zájemců. Nikdo v tuto chvíli neví, jak stav nouze dlouho potrvá. Dobrovolníci se v roli nákupčích určitě uplatní. První telefonáty a objednávky o tom víceméně svědčí. Bližší informace v sekci Informace.
  21. Obtěžoval prodavače
    V pondělí 16. března volali o pomoc z Kauflandu. Odpoledne se v marketu zdržoval muž, který obcházel pokladní a další zaměstnance a požadoval od nich peníze. Z místa byl vykázán.
  22. Podchlazený muž u marketu
    Také další pondělní oznámení (16. března) se týkalo obchodní zóny na Katovické. Před půl desátou večer tady našli muže spícího na chodníku u Kauflandu. Muž zvracel, kašlal, kýchal, nebyl absolutně schopen s hlídkou komunikovat. Záchranka ho nakonec odvezla do nemocnice. Muž byl podchlazený, lékař mu naměřil 34 stupňů Celsia.
  23. Hlavy srnek u včelína
    Na louce na Volyňské jsou včelíny a u nich leží odřezané hlavy srnek. Takové oznámení přijal dispečink městské policie v úterý 17. března po čtvrté hodině odpolední. Oznamovatel dále uvedl, že se v těchto místech srnky pohybují poměrně často a nejsou plaché a že hlavy u úlů den předtím nebyly. Strážníkům se podařilo najít majitele včelína. Vysvětlil, že je myslivec a hlavy pod včelín skutečně umístil. Prý je bude preparovat a včely a mravenci odstraní veškerou tkáň, takže zbude jen lebka.
  24. Strážníci zachránili muže, který klečel u kempu
    Strážníci ve čtvrtek 19. března zachránili život 56letému muži. Při kontrole v terénu, konkrétně poblíž kempu na Podskalí, si všimli, že na cestě klečí muž. Vypadal dost zmateně. Posadili ho na lavičku, protože nebyl schopný se zvednout a jít. Následně hlídka zjistila, že za jeho stav nemůže alkohol, což ukázal test. Po chvíli začal muž mluvit, ale vůbec nevěděl, co se stalo a kde je. Na místo byla přivolána záchranka a s podezřením na prodělání mozkové příhody odvezla muže do nemocnice. Událost se stala po páté hodině ráno. Muž měl štěstí, že v tu dobu strážníci zrovna monitorovali tento prostor.
  25. V nalezeném pouzdře byly drogy
    Ve čtvrtek 19. března krátce po poledni vyjížděli strážníci pro malé pouzdro s dvěma igelitovými malými sáčky, v nichž byl bílý prášek neznámého původu. Našla to žena u lavičky u vchodu do jejich domu v Hradeckého ulici. Nález si převzali profesionální hasiči a prášek poslali na přezkum. V pondělí 23. března už měli výsledky. Jednalo se o drogu.
  26. Popleta s krvavou tváří vyděsil sousedku
    Neodbytný, zmatený muž se zakrváceným obličejem vyděsil ve čtvrtek 19. března ženu v domě v Dukelské ulici. Na linku 156 před šestou hodinou odpoledne volala, že se jí dobývá do bytu. Hlídka na místě zjistila, že muž je v podnapilém stavu a spletl si vchodové dveře u baráku. Protože měl skutečně tvář od krve, přijela i záchranka a odvezla muže na ošetření. Tuto skutečnost oznámili strážníci dceři, aby neměla o tatínka strach.
  27. Nedal si říct, ucho se utrhlo
    Ani v době nouzového stavu nebudou statistiky čistější, co se přestupků týče. Drobných krádeží v marketech se zaznamenalo během minulého týdne několik. Pro jednoho zlodějíčka jela hlídka do Billy u nádraží v pátek 20. března odpoledne. Přišel si sem pro lahev Key rumu za 230 korun. Dotyčný si do obchodů chodí pro zboží za pár korun či pár stovek opakovaně a neplatí. Teď si ho podá přestupková komise u správního řízení.
  28. Potyčka s nožem u kruhového objezdu
    Potyčka dvou mužů se odehrála v sobotu 21. března odpoledne u kruhového objezdu u Lidlu. Na městskou policii zavolal muž, že ho tu napadá nějaký opilec a i během hovoru někoho umravňoval slovy, ať do něj nestrká. Strkanice pokračovala až do příjezdu hlídky. Jeden z aktérů nebezpečné hry strážníky upozornil, že ten druhý má v ruce nůž a zaútočil na něj. Tuto stěžejní informaci potvrdil i svědek události a křičel na strážníky, aby si dávali pozor. Muž s nožem na výzvy, aby odhodil zbraň, nereagoval a stále stál k hlídce bokem, aby nebylo vidět jeho ruce. Strážníci museli rychle jednat. Muže omezili na osobní svobodě, nasadili mu pouta. V tento okamžik zjistili, že nemá nůž ani v jedné ruce. Osobní prohlídku provedla až státní policie, která si pro agresora přijela.
  29. Aktuálně: Končí benevolence. Za nenošení roušky postihy
    1) Zákaz vycházení ven bez roušky řešili strážníci dosud upozorněním. V tomto ohledu byl hektický zejména uplynulý víkend (pátek až neděle 20. až 22. března), kdy hlídky upozornily několik desítek lidí, kteří vyrazili do města bez ochranných prostředků. V rámci možností se nošení roušek kontroluje i přes kamerový systém. Od pondělí 23. března ale benevolence skončila. Porušení povinností vyplývajících z nařízení vlády se trestá. Nikoliv pokutou, ale své chování budou hříšníci následně vysvětlovat správnímu orgánu, který pak o výši peněžitého trestu rozhodne. (Zákon 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a zákon 240/2000 Sb., o krizovém řízení.)
    2) Pokračují kontroly, zda jsou bary, kavárny, restaurace a hospody zavřené a zda se v nich i přes zákaz neshlukují lidé. Přestupkem je v době nouzového stavu i to, že si koupíte lahvové pivo v obchodě a s kamarádem ho vypijete na lavičkách ve městě. Pokračování v sekci Informace.
  30. Aktuálně: VELKÁ PROSBA
    Milé maminky, tatínkové, babičky a dědečkové. Velmi vás prosíme, abyste dodržovali státem nařízené časy určené k nákupům a chodili do obchodů opravdu jen mezi 8. až 10. hodinou dopolední. Jistě mluvíme za všechny vaše dcery, syny a vnoučata, s nimiž se v tomto nouzovém stavu nemůžete setkávat a kteří se o vás bojí. O vaše zdraví a o vaši bezpečnost jde v této době především. Myslete na sebe a myslete na to, že až koronavirové nebezpečí pomine, opět budete moci své děti, vnuky, vnučky obejmout a možná si se slzami v očích říci, že jsme to dali, že jsme vyhráli. Buďte proto tak laskavi a dodržujte doporučená opatření. Děkujeme a přejeme všem našim seniorům pevné zdraví. PS: Máme vás rádi!Vaše Městská policie Strakonice
  31. Půlnoční tulák
    V úterý 24. března dvanáct minut po půlnoci volala na linku 156 paní, že na Podsrpu odchytla psího tuláka. Pejsek byl asi rád, že má v noci společnost, protože ochotně nastoupil k ženě do auta. Ta se se strážníky domluvila, že se s nimi setká před psím útulkem, kam byl černo-bílý kříženec umístěn.
  32. Dobře to dopadlo
    V pátek 27. března v osm hodin ráno spěchali strážníci na pomoc seniorce, která doma upadla a nemohla se zvednout. S prosbou o pomoc se na ně obrátila dcera. Pětaosmdesátiletá žena ležela za zamčenými dveřmi svého bytu už od čtyř hodin ráno. Na místo byli povoláni hasiči, aby byt odemkli. Současně vyjela i záchranka. Společnými silami se podařilo paní pomoci.
  33. Šťastné shledání s telefonem
    V sobotu 28. března před polednem přišel na služebnu muž a přinesl mobilní telefon, který našel před mostem v Písecké ulici. Pět minut po poledni začal telefon vyzvánět a na displeji se ukázalo „manželka“. Na druhé straně neviditelného drátu byl majitel telefonu. Byl nesmírně rád, že telefon je u strážníků. Prý ho zapomněl na střeše auta a netušil, kde ho mohl ztratit. Radost z dobře vykonané práce byla tak oboustranná, zejména díky poctivému nálezci.
  34. Rebelie v této době není hrdinství
    Česká rčení v sobě ukrývají pravdu a zkušenosti ze života. Jedna taková chytrá věta říká, že nejhorší je srážka s hloupým člověkem. To je v této době maximálně trefné. Bohužel to ale není k smíchu. Naopak. V boji s koronavirem jsme všichni na jedné lodi, avšak někteří jedinci z davu vystupují a hrají si na rebely. Nebo chtějí dát na odiv své ego.
    Městská policie od pondělí 23. března zpřísnila kontroly v souvislosti s nařízením nosit roušky a neshlukovat se. Už to není o slovní výtce a upozornění. Jen během týdne putovala z městské policie téměř třicítka úředních záznamů rovnou ke správním orgánům. Více v sekci Informace.
  35. Aktuálně: Rozhovor v Týdeníku Strakonicko
  36. Městským strážníkům posílají podnikatelé dobroty. Zaslouží si je!
    O dobrovolnické činnosti městské policie jsme informovali již v minulém vydání. V rozhovoru s mluvčí Jaroslavou Krejčovou se dozvíte víc ze zákulisí tohoto charitativního projektu a o tom, kdo jim fandí, jak jsou vytížení a jak to všechno vzniklo.

    Kdy jste s pomocí začali?

    Strakonická městská policie zareagovala vlastně ihned. Inspirovali jsme se u kolegů v Třeboni, kteří jako první vyjeli s nabídkou zajištění nákupů potravin pro lidi v karanténě, kteří neměli jinou možnost, jak si je obstarat. Zároveň s tím se od pondělí 16. března začaly zajišťovat nákupy i seniorům, kteří se obávají navštěvovat obchody. A začali se na tuto činnost hlásit i první dobrovolníci. K pátku 27. března jich evidujeme již 33. Řada z nich už má svého seniora, o kterého se stará a je s ním v kontaktu. Zaznamenali jsme i několik žádostí od lidí v karanténě, kteří nemají nikoho, kdo by jim nakoupil. Pořizuje se nákup do pětistovky, nechává se za dveřmi žadatele, jeho údaje i s účtenkou se předávají na městský úřad a dotyčný svůj dluh vůči městu zaplatí, až bude po všem. Toto zajišťují strážníci městské policie. Celý rozhovor v sekci Informace.

  37. Potíže s bezdomovci
    Bezdomovci dělají potíže. Zejména v pondělí 30. března měli svůj den. V podvečer se dva muži bez domova potulovali kolem Kauflandu a podle svědků měli od lidí žebrat peníze. Žebrání, jak jinak, popřeli. Strážníci k těmto dvěma výtečníkům vyjížděli za dvě hodiny na stejné místo podruhé. Pánové museli prostor u marketu neprodleně opustit. Dalšího bezdomovce vykazovala hlídka kolem jedenácté hodiny v noci z domu na sídlišti Mír. Muž tu na chodbě usnul.

    Grafické znázornění činnosti v březnu 2020Grafické znázornění činnosti v březnu 2020