Březen 2023

  1. Andělé strážní

    Prvního března přišla na služebnu žena ze Zeyerova nábřeží a popsala veliteli směny, co ji trápí. Měla strach o sousedku, která už třetím dnem nevyšla z domu. Uvedla, že uvnitř štěká její pes, což je divné, protože bývá spíše venku, a také že tu zvonily pracovnice Červeného kříže, zvonek se zasekl, nejde utnout a stará paní nereaguje. Podotkla, že sousedce je 82 let. Okamžitě se vyjelo na místo. Oznamovatelka ochotně půjčila strážníkům žebřík, aby se mohli podívat oknem, nic nebylo vidět, jen pejsek stále štěkal. Na pomoc byli přivoláni státní policisté a hasiči, aby otevřeli dveře. Pro starou ženu byli všichni přítomní určitě anděly strážnými, zejména pak její sousedka, která záchrannou akci spustila. Seniorka ležela pod postelí a nemohla se hýbat. Záchranáři ji odvezli do nemocnice a strážníci se postarali o jejího psa. Dům zabezpečili kolegové ze státní.

  2. Pro dobrotu na žebrotu, bohužel

    Vloni byla obecně závazná vyhláška doplněna o nové místo, kde se nesmí popíjet alkohol. Jedná se o prostor kolem prodejny na Sídlišti 1. máje. Čas od času odtud strážníci vykazují osoby, které daná pravidla hry ignorují. Naposledy to bylo v pátek 3. března před polednem, kdy se tu do sporu dostala skupinka mladých lidí se starším pánem. Ten je pouze napomenul, že se před krámem nesmí popíjet, a se zlou se potázal. Když hlídka dorazila, setkala se před obchodem s 24letou ženou a 21letým mladíkem. Právě tento pár měl nevybíravě častovat muže, který se jim snažil domluvit. Vyslechl si, že je dědek – zvolený přívlastek je nepublikovatelný. Dvojice ho měla dokonce napadnout. Incident řeší státní policie.

  3. Pomoc staré paní

    Záchranáři, hasiči a městští i státní policisté se v sobotu 4. března odpoledne sešli v jednom domě na sídlišti Mír, odkud byla vyslána žádost o pomoc. Volal muž, že jeho 92letá maminka neotvírá dveře a klíče má zevnitř, takže nemohou se sestrou odemknout. Hasiči museli do bytu přes okno. Seniorka seděla na podlaze a nebyla schopna se zvednout. Postarali se o ni lékaři.

  4. Poťouchlost? Ale kdepak!

    Zřejmě už nevěděl kudy kam, tak poprosil o pomoc strážníky. V úterý 7. března v půl čtvrté ráno volal na linku 156 zoufalý muž. Veliteli směny vyprávěl, co se mu přihodilo. Prohrál peníze v herně, bohužel i ty, které mu půjčila družka. A té se, zejména, když si dá trošku do nosu, bojí jak čert kříže. Strážníci nakonec nešťastníka, a nebyla to poťouchlost, k rázné ženě odvezli. Vzhledem k tomu, že v následujících hodinách nepřijal dispečink žádný telefonát, že by šlo někomu o život, muž určitě přežil bez úhony.

  5. Pojmy pokora a úcta nezná

    Není pro matku nic horšího, než když se dočká ponižování a násilností od vlastního syna. Bohužel takovýchto případů přibývá a téměř vždy u těchto brutálností hraje hlavní roli alkohol nebo drogy. V úterý 7. března v podvečer řešily hlídky státní a městské policie událost přesně podle takového scénáře. V půl šesté večer vyjeli strážníci do Zahradní ulice, odkud bylo nahlášeno napadení matky jejím synem a posádka záchranky potřebovala před agresorem krýt záda. Jenže synáček stačil vzít nohy na ramena, a tak se hlídky musely spokojit jen s popisem oblečení. K zvratu došlo o hodinu a půl později. Muž bez špetky pokory a úcty „zaparkoval“ v Červotoči. Protože hlídky státní policie zasahovaly u jiných událostí, došli si tam pro něj strážníci. Jakmile uniformy zmerčil, probudila se v něm zlost znovu a pokoušel se zmizet. A tak dostal pouta. Byl u něj objeven teleskopický obušek. Dvaadvacetiletý mladík byl expres předán kolegům na obvodním oddělení.

  6. Útěkáři. Jeden má čtyři, druhý dvě nohy

    Strakonice mají aktuálně dva permanentní útěkáře. Jeden má čtyři nohy, je to zlatý retrívr, který je se strážníky velký kamarád a vždy, když ho při toulkách městem lapí, ochotně se s nimi sveze služebním autem domů. Druhý má dvě nohy a ze strážníků odvařený není. Jedná se o 14letého chlapce, který v pravidelných intervalech zdrhá z ústavu a snaží se skrýt doma ve Strakonicích. Vzhledem k tomu, že už je jeho obličej provařený, nemohly si ho ve středu 8. března hlídky městské policie ve Zvolenské ulici nevšimnout. Při lustraci zjistily, že ho opět hledá Policie ČR. Tak jí ho v půl druhé v noci odevzdaly. Zřejmě to nebude jeho poslední útěková akce.

  7. Holub se vrátil

    Holubi se vracejí na místo činu. Po několika měsících odmlky se do Strakonic vrátil starý známý muž, s trvalým pobytem v Blatné. Žije stylem bezdomovce. V neděli 12. března po půl šesté ráno odmítal opustit vlakové nádraží, ostrahu měl evidentně na háku. Odešel až na pokyn strážníků. Tentýž den o pár hodin později si k bivakování a ke spánku vybral záchod v Kauflandu. Místnůstku, kam i králové chodí sami, nerad opustil až po příjezdu hlídky.

  8. Viníkem je vítr

    V úterý 14. března před polednem přijal dispečink oznámení o poničeném historickém kříži v prostoru trafostanice u Hajské. Případ byl oznamovatelem nahlášen i státní policii. Jak uvedla policejní mluvčí, lidská ruka za zničení kříže tentokrát nemůže. Kříž z roku 1857 shodil silný vítr.

  9. Byla to drahá úleva

    Muž čůrající u vlakového nádraží na sebe poutal pozornost ve středu 15. března dopoledne. Ostraze nádraží se mužův „počin“ nelíbil. A komu by se líbil, že? Hlídce 28letý muž z Karlovarska bezelstně sdělil, že neměl drobné na použití záchodu uvnitř, tak si šel ulevit ven k rohu budovy. Tato exhibice ho kvůli nadělené pokutě vyšla docela draho.
    Plechový miláček zkolaboval
    Pochvalu asi doma nedostala slečna, které strážníci pomáhali ve středu 15. března odpoledne. Na křižovatce ulic 5. května a Tovární ji náhle zradilo auto a zasekla se tady. Hlídka jí pomohla vůz odtlačit, aby neblokovalo dopravu. Důvod kolapsu plechového miláčka? Místo nafty natankovala omylem benzin.

  10. Zase voňavkář

    Prodejci zaručeně skvělých věcí za opravdu výhodné ceny to prostě budou zkoušet pořád, na nějakou pokutu nedbajíce. Bylo to na konci února, kdy strážníci řešili dvě pofidérní prodejkyně a jednoho „obchodníka“, kteří doslova vnucovali zákazníkům marketů voňavky s opojnou vůní. Ti se tu, zatím, znovu neobjevili, nicméně skupina těchto šmejdů – nejde o nadávku, ale už o oficiální termín, má silnou základnu. Ve čtvrtek 16. března před polednem to jeden takový zkoušel opět s parfémy u Coopu na Volyňské. Jednalo se o 47letého Ostraváka, kterého si vzala na paškál státní policie. Nařízením města je podomní a jakýkoliv podobný prodej ve Strakonicích zakázán, takže zavolat na linku 156 při podezření na podvodníka není vůbec od věci.

  11. Boj s plamínky aneb Je to marné, je to marné

    Ze zahrádkářské kolonie pod Holým vrchem stoupá hustý dým. Takové oznámení zaznamenal dispečink v sobotu 18. března odpoledne. Podle svědka tu měli lidé pobíhat s kbelíky vody. Hlídce se po příjezdu naskytl nehezký a nebezpečný obrázek. Kolem jedné chaty hořela tráva a dřeviny a oheň postupoval docela rychle k dalším chatkám a také k městskému lesu. Strážníci využili hasicí přístroj, který vozí v autě, a podařilo se jim uhasit prostor kolem chaty. Dál museli v hašení pokračovat za pomoci přítomných lidí nářadím, které bylo narychlo k dispozici. Plamínky, které hbitě začaly přeskakovat blíž k městskému lesu, se podařilo udolat lopatami. Hasiči prostor dohasili. Jak uvedl vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru ve Strakonicích, příčinou požáru byla nedbalost. Nájemce chaty chtěl po zimě s pomocí ohně zlikvidovat bordel na zahrádce. Hasiči jsou bohužel skeptičtí. Předpokládají, že vzhledem k suchu a vzhledem k pracovitým zahrádkářům je čeká zase celá škála událostí tohoto typu. I když se to nesmí, je to prostě marné, je to marné, je to marné…

  12. Lapálie s cestovními taškami

    Linka 112 předala strážníkům v sobotu 18. března v devět hodin večer informaci, že jeden cizinec na nádraží potřebuje pomoc. Muži se stala lapálie s cestovními taškami. Vyndal ze zavazadlového prostoru autobusu nejen svou, ale i cizí. Bylo fajn vidět, že mu situace není lhostejná, naopak, že má starost, že někomu způsobil trable. Jednalo se o spoj Praha – Sušice. Strážníkům se podařilo kontaktovat řidiče autobusu. Ten veliteli směny sdělil, že už se v Sušici kvůli ztracené tašce strhla mela. Vše nakonec dobře dopadlo. Díky spolupráci se sušickou policií se informace o zavazadle dostala k jeho majitelce, 14leté slečně, a ta si s rodiči ještě téže noci udělala výlet do Strakonic, aby si na městské policii ztracenou a nalezenou tašku vyzvedla.

  13. Asi dobrý oddíl…

    Přes tři promile alkoholu, to už je těžká opilost, netrénovaný se může dostat až do bezvědomí. Muž, kterému strážníci pomáhali v neděli 19. března večer, asi nějaký ten trénink za sebou má. Když mu hlídka dala v ulici Profesora Skupy dýchnout, přístroj ukázal 3,33 promile. Osmačtyřicetiletého pána odvezla záchranka do nemocnice.

  14. Hnízdí, kde se dá

    Mladý pár hledá azyl, kde se dá. Bohužel jejich styl života přidělává práci jiným. V pondělí 20. března před devátou hodinou dopoledne volali z Lidlu, že nějaký muž se ženou obsadili toaletu a už jsou tam půl hodiny. Vysvětlení, které si pro strážníky páreček připravil, bylo poněkud kuriózní. Prý na záchodě větrali, protože tam bylo cítit savo. Večer se pár zahnízdil na chodbě hotelu na malém náměstí. Personál hotelu z nich pochopitelně nadšen nebyl. Až na popud strážníků 31letý muž ze Strakonic a 24letá žena z Nýrska hotel opustili.

  15. Úraz po pádu z lešení

    Ve středu 22. března v podvečer zaznamenal dispečink naléhavé volání S.O.S.
    Oznamovatel veliteli směny sdělil, že v areálu nemocnice právě spadl z lešení nějaký muž, leží na zemi, třese se a on neví, co má dělat. Obě hlídky byly na místě rychlostí blesku a o nešťastníka, kterému osud nachystal letecký den, se postaraly do doby, než se k němu dostal lékař. Kvůli případnému šetření pracovního úrazu byla přivolána i státní policie.

  16. Lavička místo baldachýnu

    Mezi Lidickou ulicí a kruháčem s výpadovkou na Písek někdo leží u lavičky. Upozornil na to ve čtvrtek 23. března hodinu a půl před půlnocí telefonát. Strážníci se tedy jeli podívat, kdopak se tady uložil ke spánku. Byla to žena, komu lavička imitovala baldachýn. Když se hlídce konečně podařilo ženštinu posadit, nastal problém číslo dvě – zjistit, s kým má tu čest. Žena měla co dělat, aby se udržela v poloze vsedě, natož aby promluvila. Podařilo se jí rozmluvit během krátkého záchvěvu střízlivosti. Sedmatřicetiletá Slovenka nadýchala bezmála dvě promile. Zákaznicí záchytky se ale nestala, lékař konstatoval, že to není nutné.

  17. Ještě že má čeština na výběr

    Slyšel jsem třikrát volat o pomoc z některého ze sousedních bytů, přijeďte. Ve dvanáctipatráku Na Ohradě je ve spletitém labyrintu chodeb hledat ten konkrétní jako hledat jehlu v kupce sena. Strážníci v pátek 24. března postupně zazvonili na sousedy, ti se s udivenými obličeji dušovali, že jsou v pohodě. Pak si dovolili ještě zazvonit na byt o patro níže, v němž bydlí muž, který si údajně rád přihne. Zda byl toho času pod vlivem, se nepodařilo přes zavřené dveře prokázat. Každopádně doma byl. Neotevřel, jen hlídce vzkázal, aby šla do … (synonymem je slovo řiť) a počastoval ji synonymem pánského přirození.

  18. Vysvobození puberťáci

    Z bůhvíjakého důvodu se v sobotu 25. března dostali do prekérní situace dva nezletilci. V šest hodin večer zjistili, že jsou zamčeni v obchodním centru Maxim. O vysvobození žádali strážníky. Měli štěstí, že v domě s mnoha provozovnami sídlí kavárna, která zavírá večer. Obsluha byla laskava a pubertální vězně pustila zadním vchodem na svobodu.

  19. Chtěl do vězení, snažil se ze všech sil

    V úterý 7. března zavolala státní policie se zajímavou prosbou. Prý k nim na obvodní oddělení přišel muž a oznámil, že právě rozbil okno u budovy okresního soudu. Strážníci se tedy jeli podívat, jestli je to pravda. Byla. Rozuzlení celé události je však kurióznější, než se zprvu zdálo. Muž se chtěl totiž konáním výtržností dostat do vězení. Více k tomu dodala policejní mluvčí Jaromíra Nováková:
    „Muž se domníval, že když spáchá něco protiprávního, že ho policie zavře do vězení. A tak si vymyslel, že v supermarketu v nákupním centru ukradl tři čokolády. Byla to však lež. Policisté muže poslali domů. Ten se ale s tímto verdiktem nechtěl smířit a cestou ze služebny rozbil skleněnou výplň okna u budovy v ulici Krále Jiřího z Poděbrad. Doufal, že za tento čin už do vězení půjde. Opět se tedy vrátil na policii, aby se dobrovolně udal. Při výslechu stále uváděl, že pokud jej nezavřou, bude v porušování zákona pokračovat. Policisté vyhodnotili, že muž ve své tíživé situaci nepotřebuje jejich pomoc, ale pomoc lékařů…“

  20. Půlnoční sběrači

    Kontejnery na textil a elektroodpad působí na některá individua jako magnet. Co chvíli nahlašuje městská policie vybrakovanou nádobu s odloženými oděvy příslušné firmě, s níž je radost spolupracovat. Střelhbitě se totiž snaží sjednat nápravu. Často přitom musí kontejner znovu opravit a zabezpečit, protože vybírači v honbě za pokladem ho neváhají rozbít. V neděli 26. března hodinu po půlnoci bylo nahlášeno, že nějaká dvojice na Jezárkách rabuje kontejner na elektroodpad. Obsah nádoby tady zkoumali muži ve věku 26 a 32 let. Strážníci je načapali v okamžiku, kdy měli věci na hromadě, kontejner povalený na bok a usilovně po něčem pátrali. Hledali mobilní telefon, který jim do útrob kontejneru spadl, když si s ním svítili. Pánové museli uvést vše do původního stavu.

  21. Volání o pomoc

    Hned čtyři minuty po zahájení denní směny v neděli 26. března byla nastoupivší hlídka vyslána do Dukelské ulice. Jeden z obyvatelů domu nahlásil, že z bytu v prvním patře slyší volání o pomoc. Byla to pravda. Ne nadarmo se říká, že domovník ví všechno. Díky skvělé informovanosti domovnice se podařilo kontaktovat člověka, který měl klíče od bytu. Uvnitř hlídka našla 66letou ženu, která spadla z postele a nemohla se zvednout. Lékaře odmítla s tím, že ji nic nebolí.