Březen 2024

  1. Daleko se nepřesunul

    Přicházející jaro jaksepatří přivítal 34letý muž z nedaleké obce. V neděli 3. března si zavdal a v podvečer odpadl na Šumavské. Upozornila na něj žena, která ho našla na chodníku. V danou chvíli muž ještě bez problémů komunikoval, dokonce se zvedl a docela obstojně kráčel pryč. Nakonec mu však alkohol nohy podlomil. Za hodinu volali ze záchranky, jestli by strážníci nemohli přijet a dát jednomu opilci, kterému poskytují první pomoc, dýchnout. Jednalo se o téhož muže, který se přesunul pouze do Václavské ulice, jež se Šumavskou svírá pravý úhel. Do přístroje se mu podařilo zafunět a ten ukázal 2,51 promile v dechu. Lékař rozhodl o převozu na českobudějovickou záchytku.

  2. Táboráku plápolej

    Byl pátek 8. března, v mnoha rodinách dostávaly maminky kytičky k Mezinárodnímu dni žen, a tento svátek chtěli po svém asi oslavit i strakoničtí teenageři. Krátce před pátou hodinou odpolední přijal dispečink informaci, že v Lesní ulici, v lese nad rodinnými domy, někdo rozdělal oheň a má tam táborák. Byla to pravda. Hlídka tady vyrušila teenagerovskou párty. Sedmičlenné družstvo mladistvých a nezletilých (ve věku 11 až 16 let) si na okraji lesa rozdělalo ohníček a užívalo si páteční podvečer. Od strážníků byla mládež poučena, že takhle to nejde… Přivolaní hasiči oheň bezpečně zlikvidovali a mládežníci odešli zpívat trampské písničky domů.

  3. Když domluva nestačí

    Město Strakonice obecně závaznou vyhláškou reguluje, kde se nesmí popíjet alkohol na místech veřejných. Od 13. března platí novela této vyhlášky, kterou se sjednotila veřejná prostranství zejména v centru města a v přilehlých místech. Vyhláška není žádnou novinkou. Existuje již od roku 2008, kdy se její účinnost vztahovala na nádraží a Rennerovy sady, a do současnosti se několikrát upravovala. Právě na nádražích se hřeší nejvíce. Prostor s lavičkami a čekání na autobus či vlak přímo vybízí k tomu otevřít si pivo nebo si zapálit cigaretu (kouření mimo jiné na nádraží zakazuje zákon). Vloni bylo na porušování obecně závazné vyhlášky upozorněno nebo přímo pokutováno 47 lidí. Letos do poloviny března 14 lidí. Například 33letý muž, který si 13. března na nádraží zpestřoval čas pivem. Poprvé, krátce po osmé hodině večerní, inkasoval od strážníků jen domluvu. Nevážil si toho. Když ho hlídka o hodinu později na stejném místě zastihla znovu a znovu s alkoholem, už ho to pár stovek stálo. Za porušení obecně závazných vyhlášek (všude, nejen ve Strakonicích) lze udělit peněžitý trest do výše 10 000 korun.

  4. Překvapení v rutině

    Vypadalo to jako běžná rutina, ale skončilo to velmi zajímavým rozuzlením. Ve středu 13. března po půl desáté večer narazila hlídka v Lidické ulici na auto zaparkované na zákazu zastavení. Strážník začal automaticky zadávat údaje o voze do systému a ten náhle vyplivl informaci, že registrační značka je kradená a že vůz prochází registrem celostátně hledaných aut. Státní policie toto zjištění potvrdila a vyslala do Lidické také svou hlídku. Mezitím velitel směny projel záznam z kamerového systému a měl pro strážníky dobrou zprávu. Kamera nasnímala dva muže, kteří z tohoto auta vystoupili a zašli do jednoho z domů. Tam si také pro ně státní policie v doprovodu strážníků došla. Případ je v jejím šetření. Strakonická policejní mluvčí k tomu vydala zprávu:
    „Po osobním automobilu pátrali od brzkých ranních hodin kapličtí policisté. Před krádeží vozidlo parkovalo v obci Benešov nad Černou a měl s ním podle informací odjet 26letý muž z Českokrumlovska neznámo kam. Jak se později ukázalo, odjel do Strakonic.
    Strakoničtí policisté ve spolupráci se strážníky Městské policie Strakonice zjistili, že s vozidlem přijeli do Strakonic dva muži. Řidič, hledaný muž, se spolujezdcem se měli nacházet v jednom z domů v ulici Lidická. Policisté na základě předběžného příkazu se zadržením podezřelého muže v domě zadrželi a převezli na obvodní oddělení ve Strakonicích k dalším úkonům. Muž policistům uvedl, že do Strakonic přijel za kamarádem, se kterým se chtěl rozloučit, protože má v úmyslu spáchat sebevraždu. Tvrdil, že má osobní problémy a život už ho nebaví. Policejní hlídka proto muže eskortovala k lékařskému vyšetření do nemocnice v Českých Budějovicích na psychiatrické oddělení. Přečin krádeže vozidla dále řeší kapličtí policisté.“

  5. Dění pro noční dobu netypické

    Bylo osmnáct minut po půlnoci nového dne 14. března, když kamera hlídající Velké náměstí zachytila dění pro tuto noční dobu netypické. Nějaký muž najížděl na skateboardu na přenosnou sklápěcí dopravní značku, další jeho kousky natáčel na mobilní telefon. Přítomna byla ještě slečna v roli divačky. Pro ni bylo divadlo pod širým nebem možná inscenováno. Hlídka dostala pokyn, aby se na náměstí přesunula. Než dorazila, viděl velitel směny na obrazovce, jak muž leze na parapet okna u kavárny. Trio ve věku 18 a 24 let se chovalo pokorně. Hlavní aktér se hlídce dokonce omluvil. Strážníci zkontrolovali celý prostor a poté, co se ujistili, že nevznikla nikde žádná škoda na majetku, partu propustili.

  6. Akční ráno

    Sobotní ráno 16. března se pomalu chystalo k rozpuku. Zatímco většina města ještě spala, někteří prožívali akční chvíle. Těsně před pátou hodinou ranní požádal operační státní policie o příjezd strážníků k baru Melodie, odkud bylo oznámeno napadení. Hlídka městské policie kolegům během šetření události asistovala. Policejní mluvčí poté dodala, že případ se šetří mimo jiné jako přestupek proti občanskému soužití. Napadený muž musel být ošetřen v nemocnici.

  7. Jablko poznání rozhodně nepozřeli

    Někteří se domnívají, že snědli hodně vtipné kaše a navrch jablko poznání. Jejich chování na veřejnosti těmto nadstandardům ovšem zdaleka neodpovídá. Povyprávět by o tom mohla řidička autobusu, které pasažéři připravili nepříjemné chvilky. V pondělí 18. března hodinu před polednem požádali o pomoc z ČSAD STTRANS, že jejich řidička jedoucí linku do Modlešovic má problém s dvěma cestujícími, manžely, kteří cestovali se třemi dětmi. Samotná řidička strážníkům situaci popsala. Když prý pár upozornila, aby se nechoval tak hlučně, ten ji počastoval hodně sprostými nadávkami a žena k vulgaritám přidala i výhrůžku, že řidičku propleskne. Jednalo se o manžele ve věku 24 let, z nichž jeden má trvalý pobyt ve Vimperku a druhý v Ivanovicích na Hané. Po vzájemném seznámení dle občanských průkazů pár prohlásil, že se nechá odvézt zpět do Strakonic a zde vystoupí. Řidička s tím souhlasila a s hlídkou městské policie v zádech dokončila spoj. Manželé dostali od strážníků důraznou domluvu. Příště by už to výstražným černým puntíkem skončit nemuselo.

  8. Čiň čertu dobře…

    Čiň čertu dobře, peklem se ti odvděčí. Dobrou vůli pomoci měla v pondělí 18. března večer žena, která v Lidické ulici u jedné provozovny málem zakopla o muže ležícího na chodníku. Nabídla, že mu zavolá záchranku, ale se zlou se potázala. Muž na ni začal křičet, že nic nepotřebuje. Jednalo se o 29letého opilce s bydlištěm kousek od Strakonic. Na hlídku si křičet nedovolil, naopak si postěžoval, že ho strašně bolí ruka a klíční kost. Záchranka pro něj nakonec stejně přijela.

  9. Drama před marketem

    Do 18. hodiny zbývaly dvě minuty, když ve středu 20. března přišlo oznámení, že u marketu Billa u nádraží ležela na zemi, asi opilá, žena. Oznamovatelka uvedla, že jí pomohla vstát a nějaký muž, pravděpodobně známý, slíbil, že se o dotyčnou postará. Zřejmě to však bylo nad jeho síly. Kamerový systém ukázal, že žena zase leží na dlažbě a přijíždí k ní záchranka. To už byla na cestě i hlídka. Zatímco 42letou ženu nakládali zdravotníci do sanitky, strážníci nakládali její kolo s brašnou. Mimochodem, nadýchala 2,82 promile alkoholu. Následující den si na služebnu už v dobré kondici pro věci přišla.

  10. Zločin vydírání

    V pátek 22. března odpoledne vyjeli strážníci asistovat státní policii do Havlíčkovy ulice. Státní policie tam zasahovala kvůli fyzickému napadení nožem. Manžel napadl manželku. Policie ČR, podle vyjádření policejní mluvčí, zahájila trestní stíhání pro zločin vydírání.

  11. Trnitá cestička k domovu

    U pošty v Podskalské ulici leží na zemi nějaký chlap a nehýbe se. Takové oznámení přijal dispečink v sobotu 23. března krátce po půl desáté večer. Šestatřicetiletý muž se dal před hlídkou docela do kupy, komunikoval a dušoval se, že v pořádku dojde domů na sídliště Mír, což od pošty není daleko, jen mírně do kopečka. Po hodině a půl volal dispečer ZZS, že jeho výjezd potřebuje pomoci u nějakého opilce a pro jistotu dodal, že českobudějovická záchytka hlásí plnou obsazenost. Jednalo se o muže od pošty, u něhož alkohol zapracoval, a ukázalo se, že zdolat cestu na Mír byla větší výzva, než pokořit Mount Everest. A tak ho strážníci podepřeli a doprovodili domů.

  12. Nepříjemné dělobuchy

    V pondělí 25. března odpoledne byli strážníci upozorněni, že na cestě k hornímu kempu je partička dětí a odhazuje tam petardy. Faktem je, že rány z petard jsou opravdu uším velmi nepříjemné. Hlídka v prostoru oploceného pozemku s otevřenými vraty narazila na tři nezletilé kluky, kteří se dělobuchy náramně bavili. Jeden z chlapců přiznal, že o koupi tohoto zboží požádali nějakého dospělého pána. Strážníci hochy z oploceného prostoru vykázali a petardy zabavili, protože dětem do ruky nepatří.

  13. Díky za poctivost

    „Nikdy se nebojte zvýšit svůj hlas pro poctivost, pravdu a soucit proti nespravedlnosti, lhaní a chamtivosti. Pokud by to lidé po celém světě dělali, změnilo by to Zemi.“ Těmito moudrými slovy spisovatele Williama Faulknera lze uvést následující tři události městské policie, v nichž právě poctivost hraje hlavní roli.
    Bylo pondělí 25. března, když se v půl sedmé večer dostavil na služebnu 46letý muž a přinesl peněženku, kterou našel na Palackého náměstí. V ní byly, kromě pár tisícovek, i doklady. Právě díky dokladům se podařilo mladého majitele zjistit a ten si o dvacet minut později s radostí portmonku vyzvedl.
    Hned v úterý 26. března odpoledne donesla na služebnu rovněž peněženku 71letá paní. Našla ji u pivovaru. I v ní byly doklady, několik tisíc korun a několik euro mincí. Tento nález také velmi rychle našel svého pána.
    V úterý 9. dubna nahlásila 35letá žena, že v bankomatu u marketu Billa Na Ohradě někdo zapomněl 10 000 korun. Zapomenuté bankovky strážníci zadokumentovali, nález nahlásili státní policii a poté odevzdali na pobočce banky.
    Poctiví nálezci zaslouží upřímné poděkování.

  14. Smyslů zbavený

    Státní policisté požádali v pátek 29. března krátce po osmé hodině večerní o výpomoc v penzionu V Ráji. Jejich hlídky byly zaneprázdněny a penzion nahlásil, že zde muž v bílém tričku demoluje zahradní nábytek. Majitel penzionu strážníkům vzteklého muže ukázal, ten však zarytě zapíral, že on nic, on muzikant. Mlžení mu příliš nepomohlo. Byl zvěčněn na soukromém kamerovém systému. Chování muže s Kristovými léty bude prošetřovat orgán přestupkového řízení městského úřadu.