Bezmála osmdesát besed aneb Každý svého štěstí strůjcem

Když se při přecházení přes silnici nerozhlédnu, může mě to stát zlámané kosti, nedej bože život. Když začnu kouřit marihuanu, potažmo zkoušet drogy, a v dnešní době nejde už jen o nejvíce distribuovaný pervitin, ale třeba o žvýkací tabák či nikotinové sáčky, riskuji, že se stanu závislým, mozek mi přestane fungovat, budu potřebovat další a další dávky, začnu mít problémy se zdravím i se zákonem. Když budu naivně věřit všemu, co se na sociálních sítích napíše, budu fascinován vloženými videi, můžu pořádně naletět. Lze mít na Facebooku opravdu šest set kamarádů? Je ten krásný mladík, který si se mnou píše, skutečný? Mnohé případy, které vyšetřovala policie, a to i na Strakonicku, ukazují, že se za líbivou tvářičkou manekýna skrývá šedesátiletý sexuální predátor.

Toto je jen zlomek nebezpečenství, o kterých preventistky městské s státní policie besedují s dětmi ve školách. Témata jsou rozdělena podle věku a preventivní besedy probíhají od prvních do sedmých tříd základních škol. Výjimkou ale nejsou ani střední školy. Během let se zejména u malých dětí obzory jejich zvědavosti poněkud proměnily. Zatímco ještě před čtyřmi roky stačila u prvňáčků prevence o přechází přes zebru, aktuálně je nutné je upozorňovat i na úskalí sociálních sítí. Zkušenosti s cigaretami a alkoholem mají ve Strakonicích už dvanáctiletí a třináctiletí, což vyplynulo z anketního průzkumu, který zpracovala Nadace Nové Česko po návštěvě jejího protidrogového vlaku ve Strakonicích. Prevence v těchto směrech má smysl. Pak už samozřejmě závisí na jedincích, jestli si varovná slova policejních preventistek vezmou k srdci. Vystihuje to jediná věta – je to tvůj život, kámo! A nebo také staré české přísloví – každý svého štěstí strůjcem.

Také se dříve říkalo, že rodina je základ státu. Právě rodina je důležitým faktorem i v prevenci. Rodiče častokrát netuší, co jejich děti sledují na sociálních sítích, čím do nich přispívají a podobně. Proto ZŠ Dukelská nabídla rodičům všech svých páťáků přednášku specialisty Martina Řehky o tom, jak děti vystupují na sociálních sítích včetně konkrétních případů. Této příležitosti ovšem příliš rodičů nevyužilo. Škoda.

Vloni preventistky společně absolvovaly bezmála 80 besed a preventivních akcí. Letos zahájily prevenci na prvním i druhém stupni v ZŠ Speciální, kam je doprovodili i asistenti prevence kriminality z městské policie.