Divný člověk…

Od září se policisté opět zaměřili na prevenci v základních školách, o které je každoročně ze strany pedagogů velký zájem. A protože policisté řešili oznámení o obtěžování ve smyslu nevhodného chování cizí osoby před žáky základní školy, kdy podezřelou osobu policisté zadrželi a případem se zabývají, zaměřují se preventistky Policie ČR a městské policie právě na toto téma.

Případ se stal na začátku října před jednou školou ve Strakonicích. Školáci o podivném chování jednoho muže – a zachovali se naprosto skvěle – informovali dospělého, konkrétně asistentku prevence kriminality městské policie. Řekli jí, co se stalo a kam muž šel. Informaci okamžitě obdržela stálá služba městské policie, která na místo vyslala hlídku a zároveň šla tato informace i na Policii ČR. Ta případ šetří a vyšetřování dozoruje státní zástupce. Policisté nyní mohou konstatovat, že není žádný důvod k panice, která ve městě vypukla poté, co informaci někdo umístil na sociální síť.
Obě složky policie zvýšily u škol kontroly, a to jak v ranních, tak i v odpoledních hodinách.

Preventistky PČR a MP Jaromíra Nováková a Jaroslava Krejčová s žáky 4. a 5. tříd besedovaly právě na téma, jak postupovat v případě setkání s cizí osobou, která se „divně“ chová, jak se při setkání s takovou osobou zachovat, komu a jakým způsobem událost oznámit, kdo situaci vyhodnotí a kdo se jí bude nadále zabývat. Ne vždy musí jít o „úchyla“, jak veřejnost takovou osobu ihned pojmenuje. Minulý týden například strážníci vyjížděli na oznámení na Palackého náměstí, kde se měl pohybovat divný chlap. Zjistilo se, že jde o stařečka z domova pro seniory, který se z procházky nedokázal sám vrátit zpět, zabloudil a byl zmatený. „Úchyl“ to rozhodně nebyl.

Děti se při besedě aktivně zapojovaly a samy došly ke správnému postupu. V závěru dokázaly samy odůvodnit, jak v takových případech postupovat. Například aby informace o cizím člověku nebyly zkreslené, chování a jednání cizí osoby bylo přesně označené, správně nazvané, důležité informace včas předané odpovědné osobě a další. Zároveň se seznámily s tím, co je pro policii v případě objasňování případů důležité, například pravdivé svědectví, popis pachatele, přesný popis události, včasnost oznámení, nemístnost komentářů události na sociálních sítích, což možná v dobré víře dělají rodiče, nikoliv děti, ovšem neuvědomují si, že tím mohou zcela zhatit vyšetřování.

PřílohaVelikost
beseda2.32 MB