Drogy? Je to tvůj život, kámo!
Také letos v červnu měl do Strakonic na pozvání městské policie dorazit Revolution Train - protidrogový vlak Nadace Nové Česko. Bohužel i tým kolem této mimořádně zdařilé a působivé prevence byl donucen k přestávce kvůli nouzovému stavu. I město Strakonice je takovéto nadstandardně zpracované prevenci nakloněno, návštěvu vlaku zafinancovalo, takže školáci i veřejnost mohli mít už potřetí prohlídku s emotivním příběhem zdarma. Městská policie je nadále ve spojení s týmem projektu, tým slíbil, že se pokusí Strakonice naplánovat do tras podzimní tour, nejpozději přijede na jaře příštího roku. Vlak je velmi žádaný na Slovensku a v Německu, kde za svůj program proti drogám získal od tamních ministerstev nejedno ocenění. Mimochodem, Strakonice jsou v tomto jediné pokrokové, protože na jihu Čech zůstaly jako hostitelé Revolution Train samy.
Protidrogová prevence se odehrává během dvou hodin v šesti vagonech. Teenagery, u nás žáky šestých tříd, jí provází film natočený podle skutečné události. Snímek začíná nevinně – kamarádka nabídne kamarádce cigaretu. A děj se stupňuje. Na diskotéce mladistvé holky neodolají pozvání na vodku s džusem, následuje taneční droga extáze, marihuana, noční jízda autem, které řídí nadopovaný frajer, čelní srážka s motorkářem, doživotní trauma aktérů.
Ústřední dvojicí filmu je Petra a Marcel. Ti spolu po nehodě zůstanou. Marcel, dříve „úspěšný“ dealer drog, nyní jejich uživatel, s sebou Petru stahuje do závislosti. Potřebují až tisíc korun denně na dávku pervitinu. Marcel už není kvůli silné závislosti a věčným absťákům schopen peníze opatřit. Petře nezbývá než začít krást a nabízet se jako prostitutka. Trvá tři roky, než se kamarádce (má po autonehodě skleněnou oční protézu) podaří ve squatu Petru najít a za pět minut dvanáct ji zachránit. Ta podstupuje léčení, protože zjistí, že je těhotná. Je to impuls začít nový život. Léčbu zvládne, má syna, ve filmu moc hezkého kudrnatého blonďáčka, ve skutečnosti je její syn postižený a upoután na vozík. Marcel zůstává sám a píchá si do žíly zlatou dávku… Marcel byl blízkým kamarádem autora projektu Revolution Train Pavla Tumy.
V Protidrogovém vlaku nezletilí a nejvíce ohrožení účastníci na vlastní oči vidí třeba zinscenovanou dopravní nehodu, opravdové rozbité auto s motorkou. Policejní celu, kam průvodce pro ilustraci na chvíli zavře dva dobrovolníky. Výslechovou místnost, kde si zájemci mohou vyzkoušet dialog mezi vyšetřovatelem a distributorem drog. Není jednoduché se do takové role vžít. To může potvrdit i starosta Břetislav Hrdlička, který byl ve vagonu vyzván, aby sehrál spontánní scénku na téma Kam padouch ukryl drogy se skutečným policistou ze strakonické kriminálky. Nejsyrovější je pohled na to, jak vypadá squat. Špína, nepořádek, odpadky. Průvodce k tomu říká: „Zfetovaní rádi sbírají poklady. Třeba rozbitý notebook. Oni na display dokáží koukat hodiny a opravdu tam vidí celovečerní film. Skutečný squat vypadá samozřejmě hůř a je v něm strašný zápach, toho jsou návštěvníci ve vlaku ušetřeni.“ Za zmínku stojí ještě jeho dovětek: „Mnozí odborníci, nebo rádoby odborníci, označují tento film za naturalistický a příliš drsný pro cílovou skupinu dvanáct a více let. Není to drsné. Naopak, je to osekané, realita je daleko horší, feťáci vypadají hůř než ve filmu. U nás není populární dávat peníze na primární prevenci. Je populární dávat peníze na léčbu, což není levná záležitost.“
Toto je jen stručný nástin Revolution Train. Mottem je prostá věta Je to tvůj život, kámo!, která má po absolvování programu obrovskou sílu a nutí k zamyšlení a přemýšlení. Tím projekt nekončí. Pokračuje po pár měsících ve stejných třídách, které do vlaku přišly. Tentokrát motto zní To je zákon, kámo!. Během dvou a půl hodin si teenageři znovu připomenou příběh Marcela a Petry, tentokrát z pohledu zákona. Během letošního školního roku stihly preventistky městské a státní policie provést besedy u všech sedmáků na všech základních školách. A výsledek snažení? Naprosté nadšení. Děti spolupracují, ptají se, odpovídají a jsou během besedy soustředěné. Revolution Train má kýžený efekt. Díky, že město Strakonice na takovouto propracovanou prevenci slyší a dovolí nám, preventistkám, předkládat dětem k přemýšlení větu: Je to tvůj život, kámo!
Děti, které absolvují návštěvu Protidrogového vlaku a besedu To je zákon, kámo!, vyplňují dotazníky, z nichž Nadace Nové Česko šije městu analýzu na míru. Vychází z toho obrázek, v jakém věku nám ve Strakonicích začínají nezletilí zkoušet cigarety, alkohol, marihuanu, drogy a proč.
Celý program i s besedou ve třídách mají možnost okomentovat i kantoři a asistenti. Za jejich slova jsme jim s preventistkou ze státní policie Jaromírou Novákovou nesmírně vděčny. Dokazují, že tahle prevence má smysl. Vybrali jsme několik vzkazů pro ilustraci.
Pozitivně hodnotím použití příběhů podle skutečných událostí a příběhů z okolí. Zapojení žáků do vyšetřování. Jak lektorky dokázaly žáky zaujmout. Podněcování dětí k diskusi na toto téma. Výběr příběhů tak, aby si nástiletí uvědomovali závažnost některých svých rozhodnutí. Velice oceňuji práci lidí, kteří se podíleli na projektu Protidrogového vlaku a jeho návazném programu. Lepší preventivní program na toto téma jsem zatím neviděla.
Komunikaci lektorek hodnotím pozitivně. Dokázaly žáky zaujmout svým vyprávěním tak, že žáci byli po celý čas v tichosti a všechny příběhy z praxe hltali. O přestávce živě k tématu diskutovali mezi sebou. Ještě jsem takový zájem ze strany žáků o nějakou problematiku nezažila jako při tomto programu. Myslím si, že by program měli shlédnout i žáci vyšších ročníků.
Příběh byl podán poutavou formou, žáky velmi zaujal. Myslím, že řadu z nich dokázal přesvědčit o velkém nebezpečí, které drogy představují.
Věřím, že tento program osloví mnoho dětí tak, aby, pokud se setkají s možností ochutnat drogy, si vybraly tu správnou cestu. Rozhodně jsem pro, aby se těchto programů zúčastňovaly. Děkuji za tuto vaši práci, je moc pěkné, že jsou žáci i aktivně zapojováni.