Jak šel čas s městskou policií

Třicet let Městské policie Strakonice 1993 – 2023. Vybráno z výročního bulletinu…

2002 – V únoru se s hasiči a policisty ve Strakonicích setkal ministr vnitra Stanislav Gross.

V březnu obdržel velitel směny od strojvedoucího vlaku mířícího z Blatné do Strakonic oznámení, že u kolejí nedaleko zastávky v Řepici leží dívka. Jednalo se o 18letou slečnu, pohřešovanou už tři dny. Byla na pokraji smrti. V záchvatu epileptického záchvatu si podřezala žíly. Díky oznámení a rychlému zásahu městské policie se podařilo mladou ženu zachránit.

V květnu vstoupila v platnost novelizovaná obecně závazná vyhláška města o čistotě, veřejném pořádku a ochraně životního prostředí, která zakazuje volné pobíhání psů na veřejných prostranstvích. Pes bez vodítka se smí objevit až sto metrů od posledního obydleného objektu.

V listopadu se podařilo díky pozorné ženě z Máchovy ulice zachránit z popelnice 14denní štěňata. Než mohla být předána novým majitelům, starala se o ně manželka jednoho ze strážníků.

V prosinci jeli strážníci na pomoc starší ženě, jejíž bouchání a zoufalé volání nahlásili sousedé. Strážníci museli do domu vlézt oknem. Paní našli vyčerpanou ve vaně, v níž ležela tři dny. Kvůli silnému podchlazení si ji vzali do péče lékaři.

Strážníci od začátku působení MP převáželi poraněná zvířata do Slaníku k Ladislavu Nagymu, který se o marody staral z vlastní iniciativy. Město platilo veterinární péči, práci nadšeného ochránce přírody nikoliv. Zatoulaní či vyhození psi se vozili do soukromého útulku v Písku. Za to město Strakonice ročně zaplatilo plus minus 250 tisíc korun.

U MP Strakonice pracovalo v tomto roce už 26 strážníků.

Dne 27. 4. zhruba v půl čtvrté ráno zahlédli strážníci v ulici U Náhonu, jak v prvním patře kradou tři lidé prádlo z prádelní šňůry. Když lapkové viděli, že se k nim strážníci blíží, zaběhli do jednoho z domů a zabouchli dveře tak, že se hlídka nedostala dovnitř. Zloději však přede dveřmi zahodili ukradené ošacení, to bylo ráno předáno majitelce.

V srpnu zasáhla Česko tisíciletá voda. Jihočeský kraj patřil mezi nejpostiženější. Strakonicko jako první vyhlásilo v okrese stav ohrožení. O pár hodin později vyhlásil hejtman kraje stav nebezpečí pro celé jižní Čechy. Městská policie intenzivně pomáhala integrovanému záchrannému systému.