Když jde o život…

Milým dárkem k letošním třicátinám bylo pro městskou policii také pozvání na Společenský večer pro záchranáře. Všechny složky integrovaného záchranného systému a další spřátelené organizace měly možnost nominovat své lidi na ocenění za záchranu života, poskytnutí pomoci a další ušlechtilé činy. Městská policie dala zpětně za tři roky (večer se kvůli pandemii covidu nekonal) dohromady neuvěřitelných dvacet wordových stránek z událostí, v nichž šlo o život, ale i o pomoc v nouzi. Na společenskou akci po dlouhém zvažování nakonec vyslala sedm strážníků, kteří za tu dobu měli v terénu nejvíce zásahů na téma pomoc. Byli to Pavel Dub, Jan Šmolík, Karel Krýsl, Roman Šíp, František Hadrava, Lukáš Man a Martin Císař.
Třešničkou na dortu této na jihu Čech ojedinělé akce bylo srdečné setkání dvou zachránců, kteří se nikdy předtím neviděli. Příběh si připomeňme:

Chlapec živě vysílal, že nechce žít
Oznámení, že nějaký chlapec chce spáchat sebevraždu a své rozhodnutí živě vysílá přes sociální síť, přijala městská policie v sobotu 20. listopadu pár minut před půlnocí. Stálista měl k dispozici jméno a přibližný věk chlapce. Požádal o lustraci státní policii a ta zjistila, že osoba s tímto jménem a v tomto věku je ve Strakonicích pouze jedna. Během pěti minut jela do místa bydliště hlídka strážníků. Chlapec byl doma a přiznal, že je nešťastný z rozchodu s dívkou. Rodiče o ničem nevěděli, byli překvapení. Strážník si s chlapcem povídal, snažil se ho uklidnit a vysvětlit mu, že tohle není správné řešení a že ta pravá láska ho teprve čeká. Takováto oznámení se nesmí nikdy podcenit. Velké poděkování zaslouží ale zejména dcerka oznamovatele, která jako jediná ze sledujících vyhodnotila situaci naprosto bravurně a informovala tatínka. Tento případ dopadl naštěstí dobře, ale nemusel…

Tím velitelem směny byl právě František Hadrava a tou slečnou, jíž jako jediné nebyl chlapcův výbuch emocí na sociální síti lhostejný, Veronika Kohoutová, která získala ocenění za laickou veřejnost.