Leden 2024

  1. Zapomněl, kudy tudy domů

    Na Nový rok se dostal do úzkých 38letý muž z Prahy. V pět ráno probudil některé obyvatele Jeronýmovy a Prácheňské ulice křikem o pomoc. Vracel se z oslavy silvestra a v podroušeném stavu ztratil orientaci a nevěděl kudy tudy do Radošovic, kam se nedávno přistěhoval. Strážníci mu vysvětlili cestu. S přáním všeho dobrého do nového roku pak muž nabral správný směr.

  2. Nešťastný pád

    Štěstí na nelhostejné lidi měl na Tři krále 77letý pán. V podvečer vedl kolo Blatenskou ulicí kolem garáží, tady klopýtl a upadl. Našla ho žena, která přivolala na pomoc strážníky s tím, že muž odmítá lékařské ošetření, ale není schopen se postavit na nohy. Senior hlídce nešťastně přiznal, že drobet požil (ale ne moc), a ukrutně ho bolí kyčel. Strážníci tentokrát nedbali mužových proseb, aby nevolali záchranku. A udělali dobře. Lékař vyslovil podezření na zlomeninu kyčle v krčku. Hlídka pána ujistila, že jeho bicykl odveze na služebnu a uschová v garáži, dokud se neuzdraví. Muž totiž nikoho blízkého nemá. Nakonec si však pro kolo přišla jeho neteř, kterou z nemocnice sám kontaktoval.

  3. Překvapivé vysvětlení

    V neděli 7. ledna po páté hodině ranní, kdy většina lidí ještě sladce spí, zavolala na linku 156 žena z Jezárek a poprosila velitele směny o prověření jedné podivné situace. Její soused, senior, pouští velmi nahlas hudbu, nereaguje na klepání a ona má obavy, aby se mu vzhledem k vysokému věku něco nestalo. Když strážníci dorazili na místo, opravdu se z bytu starého pána linula hlasitá muzika, jakoby pouštěná ve smyčce. Zjistilo se, že nemá nikoho blízkého a pravděpodobně nemá ani nikdo ze sousedů náhradní klíče od jeho bytu. Velitel směny, jakmile dostal z terénu informace, požádal o výjezd profesionálních hasičů. V mezidobí přišla do epicentra nedělního ranního dění obyvatelka z vedlejšího vchodu s tím, že klíče od bytu starého pána má. Bohužel, prvotní radost, že problém je zčásti vyřešen, opadla v okamžiku, kdy nebylo možné odemknout, neboť klíče byly zastrčeny v zámku zevnitř. Nakonec museli stejně byt otevřít hasiči. Devadesátiletý pán byl živ a zdráv a udiven takovými manévry. Vysvětlil, že je skoro hluchý, ovšem muziku, která šla zřejmě od sousedů, slyšel dobře a nelíbila se mu. Proto našel na mobilním telefonu nějaké protivné zvuky a pustil je do stupaček, aby jim to oplatil. Strážníci a hasiči na toto bezelstné sdělení neměli slov. A tak seniorovi alespoň domluvili, že oplácet stejnou mincí je nehodné jeho životním zkušenostem a moudrosti. A pak že nejstarší generace nemá smysl pro humor…

  4. Skončil v poutech

    Během první čtvrthodiny po půlnoci na středu 10. ledna přijal dispečink linky 156 hned několik oznámení se stejně popsaným scénářem. Na Míru prý řádí nějaký feťák, vhazuje kamení do oken bytů, už rozbil vchodové dveře a pořád vykřikuje. Hlídka zamířila na sídliště a skutečně se jí naskytl oznamovateli vylíčený obrázek. Strážníci se výtržníka zeptali, co to provádí, dostalo se jim upřímné odpovědi, že něco rozbil a právě je na odchodu. Ruce měl od krve. Hlídka zkoukla blízké okolí a zjistila, že jedny vchodové dveře jsou rozbité a navíc je poškozena fasáda domu. 41letý muž dostal pouta a přijela si pro něj státní policie. Její mluvčí poté zveřejnila: „Muž skončil v policejní cele. K poškození dveří a fasády domu zřejmě použil zámkovou dlažbu, kterou měl házet na dva panelové domy. Policistům obvodního oddělení Strakonice muže předali strážníci Městské policie Strakonice, kteří ho po činu zadrželi. Podezřelý byl pod vlivem alkoholu, kdy dechová zkouška ukázala pozitivní výsledek 2,07 promile alkoholu v dechu. Způsobená škoda je vyčíslena na 10 000 korun. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu poškození cizí věci.“

  5. Lidé bez domova

    Při mrazivých večerech a nocích dělají strážníci pravidelně kontroly míst, o kterých vědí, že jsou bivakem lidí bez domova. Ti různě přespávají na parovodech nebo ve stanu. Je známo, že tito lidé většinou odmítají pomoc noclehárny a raději riskují. Hlídka jim alespoň přiveze horký čaj.

  6. Podivný muž na nádraží

    Ve čtvrtek 11. ledna dopoledne se na městskou policii obrátila pokladní z vlakového nádraží s poznatkem, který záhy zaměstnal i kolegy ze státní policie a lékaře. A to opakovaně. Oznamovatelka popsala, že už několikátým dnem se na nádraží pohybuje evidentně zmatený a asi nemocný muž, mluví pouze anglicky a na sobě má jen košili, kalhoty a sandály bez ponožek. Prý si vždy koupí jízdenku třeba do Plzně a hned ji zahodí do koše. I na hlídku mluvil 28letý muž velmi zmateně, chvíli německy, chvíli anglicky, byl neklidný a dalo se usuzovat, že je psychicky nemocný. Kolegové z obvodního oddělení záhy zjistili, že se jedná o Němce a v Německu je pohřešován. Po prvotních šetřeních a vyšetřeních byl hospitalizován na psychiatrii. Odtud ho však po několika dnech pustili a on se vrátil do Strakonic. Znovu tedy jeho případ řešila státní policie, než přišla zpráva, že Německo pátrání po tomto muži už zrušilo.

  7. Kočičí rodinka na služebně

    V pátek 12. ledna dopoledne přivezla hlídka na služebnu kočičí mámu se třemi koťaty. Kočičky se staly bezprizorními poté, co zemřel jejich majitel a nikoho neměl. Velitel směny kontaktoval depozitum Chlup nechlup a provozovatelka slíbila pomoc. Odpoledne si pro kočičí rodinku, mimochodem naprosto vzornou a evidentně mazlivou, přijela milovnice koček z Drahonic, která jí poskytne dočasný domov a péči. Pokud by měl někdo chuť vzít si domů tyto sirotky, informace získá v depozitu Chlup nechlup.

  8. Slast v peřinách

    Lstivé Jezinky líbezným hláskem prosily, že do světničky strčí jen dva prstíčky a jen co se ohřejí, zase půjdou. Ohřát se potřeboval i muž, kterému nakonec jeli na pomoc strážníci a profesionální hasiči. Volal na linku 156 v neděli 14. ledna po půl páté ráno. Prý ztratil klíče od domu, je mu strašná zima a z nedaleké benziny ho vyhodili a nenechali ho zahřát. Než by býval 72letý pán řekl „švec“, měl byt otevřený a jistě byl vděčný, že se může zachumlat do peřin. Inu, i rána jsou stále tuze chladná…

  9. Na plotně se pálil oběd

    V neděli 14. ledna krátce před polednem zalarmovala strážníky paní z ulice MUDr. K. Hradeckého. Nastínila, že v domě mají souseda, který dosti holduje alkoholu a teď, před obědem, se od něj line smrad spáleného jídla. On ale na zvonění nereaguje. Muž bydlí v přízemním bytě, a tak se strážníci vyhrnuli předokenní žaluzii a nahlédli dovnitř. Pán seděl na židli v kuchyni a nepřítomně koukal před sebe. Vůči volání a bouchání byl naprosto imunní. Protože zrovna na stálé službě sloužil strážník, který má oprávnění k otevírání dveří, hlídka pro něj dojela. Pak už bylo další dění otázkou okamžiku. Strážníci vypnuli elektrický sporák, na němž se pálilo jídlo, otevřeli všechna okna a muže, který se mezitím svalil ze židle na zem, odnesli do postele, kam ho uložili ve stabilizované poloze. Sousedka si ponechala klíče s tím, že na souseda dohlédne a večer, až vystřízliví, si s ním promluví.

  10. Alkohol a podchlazení

    Pomoc poskytli strážníci v úterý 16. ledna v noci 28letému muži. Upozornil na něj oznamovatel. Mladý muž několik hodin seděl na autobusovém nádraží. Byl pod vlivem alkoholu a bylo evidentní, že je podchlazený. Stěží se postavil na nohy. Hlídka přivolala záchrannou službu, která nešťastníka převezla do nemocnice.

  11. Radost z portmonky

    V peněžence většina lidí nosí doklady, platební karty nebo karty do různých obchodů. Jednu takovou portmonku přinesl v úterý 23. ledna k večeru na služebnu pán, který ji našel u garáží za benzinovou čerpací stanicí na Volyňské. Velitel směny zkusil kontaktovat nešťastníka dle údajů na dokladech přes sociální síť. Ozval se syn s tím, že peněženka je jeho tatínka a ten vzkazuje velké poděkování.

  12. O pohnutých osudech

    Někteří lidé mají, pomineme-li důvody, proč se jim to děje, osudy pohnuté. Možná to tak je i v případě mladé ženy z Moravy, která se ve Strakonicích musela během jednoho jediného dne představit policistům hned třikrát. Byla sobota 27. ledna a zrovna na všech televizních programech běžely zprávy, když operační státní policie požádal strážníky o prověření situace v Bezděkovské ulici. Měla se tam v jednom domě nacházet opilá žena, která zde nebydlí. Hlídka státní policie už ji řešila. S toutéž ženou se tu po příjezdu na dané místo setkali i strážníci. Ležela na igelitkách, zřejmě před bytem, kde už dříve u nájemníka přespávala. Strážníci zkusili zazvonit na inkriminovaný byt, kupodivu se dveře otevřely. Ovšem muž vstřícný nebyl. Stroze konstatoval, že tuto ženskou do bytu nechce, a zabouchl. A tak Moravačka musela dům opustit. Do půlnoci moc nezbývalo, když byla hlídka do Bezděkovské povolána znovu. Tatáž žena přitvrdila a mlátila na dveře bytu. Strážníkům si postěžovala, že v něm má batoh s věcmi. Tentokrát byl muž shovívavější. Batoh skrze dveře vydal a paní, už v klidu, odešla.

    Lidem bez domova se většinou pomoci nedá

    Jak už jsme zmínili v předešlých příspěvcích, městská policie má detailní přehled o starých, staronových i nových lidech bez domova a místech, kde se většinou zdržují. Zejména v mrazivých dnech je hlídky kontrolují, případně jim dovezou horký čaj. Také jsme předeslali, že bezdomovci o žádnou pomoc s ubytováním v noclehárně nestojí (až na výjimky). Příkladem, že nejde o žádné předsudky, sugesce či výmysly, je událost ze soboty 27. ledna, kdy teplota začala padat pod bod mrazu už zvečera. Krátce po půl osmé zavolala žena, jestli by strážníci nemohli pomoci bezdomovkyni, která sedí na tržnici u kostela svaté Markéty a má hole. Že jí koupila nějaké jídlo, ale má strach, aby se jí přes noc něco nestalo. Velitel směny koukl na kameru. Ženu bez domova poznal. Byla to zrovna jedna z těch, kteří ubytování odmítají. Každopádně ale na místo vyjela hlídka. Zjistila, že 54letá žena je lehce podnapilá, jak se dalo předpokládat, odvoz do noclehárny v azylovém domě odmítla. Prý noc přečkává na lavičkách nebo procházkami po městě. Velitel směny nadále prostor sledoval přes kamerový bod. Po chvilce, co hlídka odjela, žena klečela na chodníku a evidentně se nemohla zvednout. Hlídka se vrátila. Pády a zvedání ženy se několikrát opakovalo. Paní nadýchala 1,80 promile alkoholu. Pak najednou pookřála a nohy jí začaly poslouchat. Když však strážníci viděli, že její první kroky o holích vedou do večerky Julinka, připomněli obsluze, na čem se domluvili, a paní oznámili, že tady jí v tomto čase alkohol neprodají. Cestu přes most Jana Palacha už zvládla bez pádů.

  13. Slečna na útěku

    Další z řady poloúspěšných útěků se v pondělí 29. ledna podařil 14leté slečně. Poloúspěšný proto, že ještě týž den, kdy se objeví ve Strakonicích, je eskortována zpět do ústavu. Strakonická kriminálka informovala městskou policii o slečnině návratu do rodného města v půl deváté ráno. Na užívání si svobody měla skoro celý den, než ji strážníci v devět večer vyhmátli na benzinové čerpací stanici na Písecké.

  14. Sprostá slova, kopanec, mlácení hlavou do okna

    V úterý 30. ledna odpoledne vyjela hlídka na vlakové nádraží, kde měli problém s jedním mužem, respektive s jeho chováním. Když strážníci přijeli, bylo jim jasné, o kterou osobu půjde. Seděla na lavičce, balila si cigaretu a asi ne první, neboť u lavičky už nedopalky ležely obklopené rozsypaným tabákem. Už to samo bylo na pokutu. V protikuřáckém zákoně jsou jasně vymezena místa a prostory, kde se nesmí kouřit, a nádraží je jedno z nich. Záhy se ukázalo, že s mužem nebude lehké pořízení. Zaznělo několik výzev, aby ukázal občanský průkaz. Na každou se strážníkům dostalo odpovědi, aby šli někam (slušný výraz pro nepublikovatelný výraz). Nakonec ale svou občanku vytáhl a arogantně ji hodil hlídce pod nohy s komentářem, ať si ji sebere. Strážníci musí za každých okolností udržet nervy na uzdě, a tak drzouna požádali, aby jim průkaz podal, že s ním jednají slušně. Zvedl se tedy a s vodopádem sprostých slov, která mu létala z pusy, občanku ze země sebral. Jednalo se o 41letého muže z malinké vesničky na Vysočině. Nehodlal se s hlídkou vybavovat, občanský průkaz jí vytrhl z ruky a návdavkem kopl jednoho ze strážníků do holeně. Agresivita se stupňovala. Cestou na záchod, kam akutně potřeboval, dvakrát upadl, začal kolem sebe kopat a mlátit rukama. Dostal pouta. Ani převoz na obvodní oddělení policie nebyl hladký. Mlátil hlavou o okénko v autě. Strážník ho musel celou dobu držet, aby si neublížil. Kolegové si problémistu převzali a pro začátek šetření mu dali dýchnout. Přístroj naměřil 2,35 promile. Muž je podezřelý z trestných činů výtržnictví a útoku na úřední osobu.