Městská policie a hasiči na dobrodružné cestě městem aneb Co kdyby hořelo zrovna u vás?

Začne hořet ve vašem bytě, domě a vy, nebo sousedé, volají linku 150. Každá další minuta se zdá být delší a delší, byť čas utíká stále stejně. A hasiči nikde. Tohle je opravdu nastíněný černý scénář, protože hasiči přijedou k zásahu vždy. A samozřejmě je jejich prioritou dorazit co nejrychleji. Jenže… Občas narazí na komplikace, které v daném a vypjatém okamžiku těžko ovlivní. Jako například zásahová jednotka strakonických dobrovolných hasičů, která během řádění orkánu Sabine nemohla včas vyjet ze své základny v Sokolovské ulici, protože tu na zakázaném místě parkovala auta. Nebo když na Zeyerově nábřeží hořely v noci dvě chatky a hasičská auta se tady nemohla kvůli zaparkovaným autům vytočit. Možná si v tu chvíli hasiči říkají, že s ohněm se bojuje těžko, ale s lidskou nevědomostí, hloupostí ještě hůř.

Právě z důvodu zjistit, jaké části Strakonic jsou pro velké záchranné vozy nejhorší, domluvila si městská policie účast na večerních kondičních jízdách strakonického hasičského záchranného sboru. S profesionálními hasiči se zástupce velitele MP vypravil na dobrodružnou cestu městem na začátku dubna. V zásahovém voze mapovali situaci bezmála dvě hodiny.

Řidiči často při parkování zapomínají na fakt ze zákona, že je na průjezd požární techniky potřeba alespoň tři metry. Dále často parkují v zatáčkách a křižovatkách, zejména v zástavbách rodinných domů. V těchto případech se hasičské vozy nedokáží plně vytočit, nebo musí složitě manévrovat, což prodlužuje dobu dojezdu k zásahu.

Při průzkumném výletu se aktuálně zjistilo, že docela dramatická by byla v případě nutného zásahu situace v ulici Chelčického, v části rodinných domů, v ulici Boženy Němcové a Zahradní a také v zástavbě rodinných domů na sídlišti Šumavská.

„Mile nás překvapilo, že v den naší vyjížďky, a bylo to mezi šestou až osmou hodinou večerní, se všemi sídlištními aglomeracemi, vyjma tedy Šumavské, dalo bez problémů projet. Považujeme to za ukázněnost majitelů aut. Děkujeme za to a budeme doufat, že pokaždé, když budou parkovat, vzpomenou si na hasiče, a zaparkují tak, aby nepřekáželi. Samozřejmě jsme ale narazili i na řidiče, kteří parkovali méně vhodným způsobem,“ poznamenal zástupce velitele MP Zdeněk Suchý.

A je tu ještě jedna důležitá věc, na kterou mnozí neberou ohled nebo o ní prostě vůbec neví. Všechny domy s výškou nad 12 metrů, což jsou zpravidla domy pětipatrové a vyšší, musí mít dle platných požárních norem v blízkosti svých vchodů zřízenou nástupní plochu pro hasiče. Je to z toho důvodu, aby v případě zásahu mohli hasiči najet s výškovou technikou a plošinami co nejblíže k objektu. Taková místa označená dopravní značkou B 29 s dodatkovou tabulkou Nástupní plocha pro požární techniku musí zůstat prázdná. V opačném případě, došlo-li by ke zmaření zásahu, se podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba vystavují sankci do výše 500 tisíc korun. Fyzické osobě hrozí pokuta až 25 tisíc korun.

Je určitě nemilé přijet z práce domů a nemít kde zaparkovat. Je to problém všech měst. Je ale třeba, než postavím svého plechového miláčka na zakázané místo, si položit otázku: Co kdyby, nedej bože, hořelo u nás?