Městským strážníkům posílají podnikatelé dobroty. Zaslouží si je!

O dobrovolnické činnosti městské policie jsme informovali již v minulém vydání. V rozhovoru s mluvčí Jaroslavou Krejčovou se dozvíte víc ze zákulisí tohoto charitativního projektu a o tom, kdo jim fandí, jak jsou vytížení a jak to všechno vzniklo.

Kdy jste s pomocí začali?

Strakonická městská policie zareagovala vlastně ihned. Inspirovali jsme se u kolegů v Třeboni, kteří jako první vyjeli s nabídkou zajištění nákupů potravin pro lidi v karanténě, kteří neměli jinou možnost, jak si je obstarat. Zároveň s tím se od pondělí 16. března začaly zajišťovat nákupy i seniorům, kteří se obávají navštěvovat obchody. A začali se na tuto činnost hlásit i první dobrovolníci. K pátku 27. března jich evidujeme již 33. Řada z nich už má svého seniora, o kterého se stará a je s ním v kontaktu. Zaznamenali jsme i několik žádostí od lidí v karanténě, kteří nemají nikoho, kdo by jim nakoupil. Pořizuje se nákup do pětistovky, nechává se za dveřmi žadatele, jeho údaje i s účtenkou se předávají na městský úřad a dotyčný svůj dluh vůči městu zaplatí, až bude po všem. Toto zajišťují strážníci městské policie.

To ale není všechno, vaše služebna se stala koordinačním místem pro vydávání roušek, že?

Ano. Byl to nápad pana starosty. Od pátku 20. března shromažďujeme na služebně roušky ušité učitelkami, úřednicemi i ochotnými švadlenkami ze Strakonic. Roušky jsou zejména seniorům k dispozici zdarma, ale může si pro ně přijít vlastně kdokoliv, kdo ji stále nemá či potřebuje na výměnu. Rádi dodáme roušky i do obchodů a dalších organizací, když si zavolají na linku 156. Ženy nám sem nosí i látky, nitě a další materiál, ten si tu mohou zájemkyně také vyzvednout a ušité roušky přinést zpět. Funguje to. Pokud byste chtěli statistiky, tak čísla kolem švadlenek a dárců látek jsem už přestala počítat. Za těch čtrnáct dní jsou to desítky a desítky ochotných lidiček. Musím zmínit i výbornou spolupráci se Šmidingerovou knihovnou, která do vysloužilých telefonních budek ve městě rozmístila krabice, do nichž mohou Strakoničtí vkládat látky na šití nebo hotové roušky. Knihovnice několikrát denně materiál sváží, látky perou, suší a vozí k nám na služebnu.

Řešíte nějak i lidi bez domova?

Samozřejmě, ale je s nimi těžší pořízení. Naši strážníci všem lidem bez domova, o kterých víme, roušky rozvezli, bohužel zpětná vazba je taková, že někteří na nošení roušek kašlou. Dokonce jsme měli případ, že dva bezdomovci bez roušek hráli u autobusového nádraží karty. Budou za porušení vládních nařízení řešeni jako každý jiný.

Pokutujete je?

Ne. Za přestupky v nouzovém stavu státu nejsou strážníci městské policie oprávněni dávat pokuty na místě, tuto pravomoc má, ale taktéž jen v některých případech, Policie ČR. To ovšem neznamená, že naše hlídky nedělají kontroly a že hříšníci zůstanou bez postihu. V prvním týdnu jsme prohřešky nenošení roušky řešili upozorněním. Od pondělí 23. března benevolence skončila a veškeré prohřešky související s přísnými opatřeními státu se s potřebnými údaji předávají rovnou příslušným správním orgánům. Ten rozhodne o druhu trestu nebo výši peněžitého trestu. Tresty v nouzovém stavu státu jsou mnohem přísnější. A trestům neuniknou ani lidé bez domova. Do pátku 27. března evidujeme necelou dvacítku takových přestupků.

A co kontroly hospod a barů?

Ve večerních a nočních hodinách se kontroly těchto provozoven provádějí namátkově a často. Musím konstatovat, že v tomto jsou Strakoničtí ukáznění. Měli jsme sice několik tipů, že z některých konkrétních barů vychází hluk a že se tu asi tajně shlukují lidé, to se naštěstí nepotvrdilo. Ve dvou provozovnách bylo sice hlučno, ovšem jak se zjistilo, majitelé tu v této době vynucené nečinnosti provádějí rekonstrukce. Pravidelně se provádějí kontroly okolí všech marketů ve městě a také prostranství kolem vlakového a autobusového nádraží. Se zákazem shlukování více než dvou osob se hůře srovnává omladina, v několika případech musely hlídky zasáhnout. Proto se kontrolují i místa, kde se mládež obvykle schází a nejsou to jen hřiště.

Jak to zvládáte?

Děkuji za optání, zatím, a doufám, že to tak zůstane, jsme v plném počtu, k pátku 27. března nemáme ani jednoho strážníka v karanténě, byť jsou naši kluci ve styku s různými lidmi neustále. Dokonce si na městskou policii vzpomněli i dva podnikatelé ze Strakonic. Majitel pražírny kávy Jan Kotrch přivezl strážníkům, stejně jako všem ostatním v první linii, balíčky kávy, aby nám tato vykouzlila lepší náladu a více úsměvů. A Robert Soukup z Plzeňky Hangár nechal na služebnu poslat balené smetanové dezerty s ovocem. Moc děkujeme. Ráda bych poděkovala ale všem, kteří se snaží skrze strakonickou městskou policii pomáhat a našim seniorům a všem v nouzi bych vzkázala: Nebojte se nám zavolat, jsme tu pro vás.
Provozovatel Plzeňky Hangár potěšil strážníky sladkými dezerty.Provozovatel Plzeňky Hangár potěšil strážníky sladkými dezerty.
Podnikatel Jan Kotrch přinesl na služebnu kávu pro zlepšení nálady.Podnikatel Jan Kotrch přinesl na služebnu kávu pro zlepšení nálady.
Roušky, látky k jejich šití. Aktuální pohled na chodbu služebny.Roušky, látky k jejich šití. Aktuální pohled na chodbu služebny.