Ne vždy je nutné odvážet ptáčata do záchranné stanice

Jak už informovala Strakonická televize v reportáži o Záchranné stanici v Makově, městská policie do tohoto zařízení vozí poraněná zvířata od konce devadesátých let. Ve většině případů oznámí nález zraněného zvířete sami lidé na linku 156. Vloni putovalo ze Strakonic do Makova služebním autem 36 zvířecích marodů. Letos už to je téměř dvacet výjezdů. Vesměs se jedná o ptáky všeho druhu, v této době pak zejména o ptáčata, a jiná mláďata.
Ne vždy je ale pomoc v dobré víře dobrá. S mláďaty je to poněkud ošemetné. Proto přinášíme několik poznatků ze záchranné stanice, jak se zachovat, než přivoláme městskou policii.

Například mláďata kosů, drozdů či sýkor se učí létat mimo hnízdo. Posedávají a poskakují po zemi, takže laikovi se může zdát, že mají problém. Rodiče ale tato mláďata na zemi pravidelně krmí.

Mládě, které potřebuje pomoc, se pozná podle toho, že ještě není opeřené, sedí na zemi a píská. Nálezce se v takovém případě může porozhlédnout, jestli je někde v místě nálezu vidět hnízdo a mládě do něj vložit. Nemusí se přitom bát, že o něj rodiče po kontaktu s člověkem ztratí zájem. Ptáci nemají dobrý čich.

V takovýchto situacích není nutné volat městskou policii.

Naopak, jsou-li u zvířete viditelná, třeba krvavá, zranění, pomoc odborníků je nezbytná. A ještě jedna rada pro orientaci – někdy má pták otřes mozku po střetu s tvrdou překážkou. Projevuje se to tak, že padá ke straně, stáčí hlavu a může mít křeče.