Příběh krkavce Josífka. Sociální sítě rozhodly o jeho převozu do Makova

Nejméně dva roky se staral o nevšední pozdvižení v okolí ZŠ Dukelská černočerný pták z řádu krkavcovitých. Občas zavítal na Křemelku na skatepark nebo dětské hřiště. Vyhledával společnost dětí, evidentně byl na lidi zvyklý. Krkavec se v této lokalitě velmi dobře adaptoval. Před časem se stal i celebritou na sociální síti Strakoňáci. Místní ho znají a dostal od nich několik jmen. Říkají mu Karel, Josef nebo Rumburak. Svým společenským chováním si tu vybudoval pověst maskota. Kéž by tato symbióza mezi ptákem a člověkem vydržela a pokračovala. Povzdechnutí nad aktuální situací je na místě. Milý Josífek občas ztratí trpělivost a podle svědků zaútočí, údajně cíleně, na děti.

Městská policie přijímala oznámení, v němž hrál roli tento opeřenec, několikrát i v minulosti. Ale v dobrém. Lidé se domnívali, že pták je zraněn, že buď má poraněné křídlo nebo nožku, a žádali strážníky, aby ho odchytli a odvezli do Záchranné stanice živočichů v Makově. Snaha byla. Krkavec ovšem na past s klecí neskočil. Poprvé letos 22. dubna nahlásila jedna maminka, že jejího malého syna napadl u školy černý pták a způsobil mu zranění. Další hlášení přišlo 27. dubna z dětského hřiště u zimního stadionu. Když začal krkavec na děti útočit, ony na něj začaly házet klacíky, aby ho odehnaly. Do třetice bylo oznámeno, že krkavec sedí před vchodem panelového domu v ulici Stavbařů a děti se bojí vyjít ven.

Jak bývá ve Strakonicích zvykem, své zážitky někteří zveřejnili na Facebooku Strakoňáci a rozjela se peprná diskuse dvou táborů. Jedna skupina chtěla Josífka zabít. Druhá mu fandila a nejraději by zabila jeho odpůrce. „Kdyby se měl zastřelit každý, kdo se chová jako havran, tak je to půl Strakonic,“ zněl jeden z komentářů. Další komentátor napsal: „Havran je vysoce inteligentní tvor, více než většina lidí. Pokud někoho napadne, má k tomu opravdu vážný důvod. A vzhledem k tomu, co tam děti zvířatům dělají, se tomu havranovi nedivím. Vídám ho dost často a naopak vidím, že děti vyhledává coby parťák, chodí mezi nimi a nijak jim neškodí. Pokud mu ubližují, musí čekat, že se bude bránit.“ Nebo: „Bože, co asi žijí za život lidé, kteří dokáží udělat problém i z havrana? Bojíte se, že je to čaroděj? Neumíte zadupat a udělat kšá? A v tomhle vychováváte dítě – v hysterii, když se k němu přiblíží zvíře? Mrzí mě, že jsem havrana ještě nepotkala. Je to dobré to vědět a mít u sebe něco k snědku.“

Reakce a komentáře druhé strany není vhodné publikovat.

Ke všem nahlášeným případům hlídka vyjela. Všechna oznámení konzultovala s odborem životního prostředí. „Zjistili jsme, že jde o polodivokého ptáka, který byl pravděpodobně v minulosti vychován lidmi, a proto jejich blízkost stále vyhledává. Spřátelil se s malým chlapcem, k němuž se naučil létat a s jehož rodinou jsme komunikovali. Krkavec zaútočí na děti, když po něm hází kameny nebo větve. Informovali jsme prostřednictvím médií, že není nebezpečný, pokud ho děti nebudou provokovat a ubližovat mu. Jinak bude nutný jeho odchyt a převoz do Makova,“ sdělil vedoucí oddělení ekologie krajiny při odboru životního prostředí Miroslav Šobr.

Bohužel pro fandy krkavce Josífka se slova odborníka naplnila. Až hysterická komunikace dvou skupin opačných názorů na sociální síti vyplynula ve středu 5. května v radikální řez. Rodinu, která se o krkavce starala, navštívil strážník a po vzájemné domluvě se obě strany dohodly, že pro Josífka bude nejlepší převoz do Záchranné stanice živočichů v Makově. Ten den k večeru se také tak stalo. Strakonické sídliště Stavbařů ztratilo sice svůj ptačí inventář, ale pro bezpečí nejen rozjívených dětí, ale i Josífka je to nejrozumnější řešení. V Makově si bude žít jako v bavlnce.

Šéf záchranné stanice Libor Šejna poznamenal, že strakonický Josífek je skutečně z řádu krkavcovitých, ale je to čistokrevná vrána. Následující dny prý ukáží, jestli bude schopna sdílet voliéru s ostatními handicapovanými ptáky svého druhu nebo bude vyžadovat samotku. „Víte, ochočené mládě, to je vždy začátek konce. Je téměř jisté, že vašeho Josífka nebudeme moci vypustit do volné přírody. Zůstane u nás,“ dodal Libor Šejna.
Koho tento smutný příběh citově zasáhl a v posledních dnech sledoval osud vrány Josífka, může samozřejmě zareagovat a pomoci. Třeba tím, že poukáže určitý finanční obnos na konto Záchranné stanice živočichů v Makově a tím potažmo pomůže i Josífkovi. Číslo účtu je na webových stránkách stanice.

Snímek, na kterém je Josífek se svým lidským kamarádem, poskytl městské policii Strakonický deník.