Prosinec

Vánoce se blíží a pro zloděje může být předvánoční nákupní shon doslova obdobím žní. Zejména vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí (nákupní centra). Stejně jako v předchozích letech se strážníci i policisté ČR snaží nakupující varovat, aby tito byli obezřetní a dávali si pozor na své osobní věci. Až do Vánoc budou ve zvýšené míře dohlížet na bezpečnost občanů v blízkosti nákupních center a na jejich parkovištích.

Doporučení co udělat proto, abyste se nestali další obětí zloděje:
1. Peněženku, doklady a cennosti mějte neustále pod dohledem, peněženku schovejte do vnitřní kapsy oděvu, vnitřní přihrádky kabelky nebo na dno tašky apod.
2. Kabelku či tašku neodkládejte nebo ji při odložení na vozík mějte neustále na očích.
3. Větší finanční hotovost si rozdělte na více bezpečných míst.
4. Máte-li platební kartu a nepamatujete si PIN, zásadně ho nenoste s kartou. Pokud je vám odcizena, nechte ji ihned zablokovat.
5. Častěji si během nákupu kontrolujte, zda máte u sebe všechny věci, se kterými jste přišli do obchodu.
6. Již zaplacené zboží v nákupních košících nenechávejte bez dozoru.
7. Nenechávejte v autě na sedadlech žádné věci. Vše raději uschovejte do zavazadlového prostoru.
8. Buďte ostražití i při ukládání nákupu do auta. Zloději využívají situace a nepozorovaně vniknou do kabiny vozidla a odcizí odloženou tašku, kabelku či bundu, zatímco ukládáte zboží.

Pokud budete okradeni nebo se stanete svědky krádeže, oznamte událost co nejrychleji na linku tísňového volání /158/ nebo /156/. Každý svědek může svým včasným telefonátem přispět k dopadení pachatele, a to zejména jeho popisem, určením směru útěku nebo upřesněním průběhu události.

 1. Chlapec byl předán rodičům
  Poděkování patří muži, který nám ve večerních hodinách dne 2. 12. oznámil na linku tísňového volání /156/, že na dětském hřišti u zimního stadionu je již hodinu asi sedmiletý uplakaný chlapec. Údajně pro něho měla přijít babička. Hlídka, která byla na místo přivolána, chlapce odvezla do místa trvalého bydliště, kde si jej převzala matka. Ta uvedla, že došlo k nedorozumění, že syn měl být na skautu, kde ho měla vyzvednout babička.
 2. Muž byl hlídkou městské policie převezen na záchytku
  Po dvaadvacáté hodině dne 3. 12. bylo na stálou službu městské policie oznámeno od obsluhy restaurace v ulici Bezděkovská, že jeden z hostů nechce zaplatit účet. Hlídka na místě muže, který byl silně v podnapilém stavu, nalezla. Strážníci zjistili za pomoci hlídky OO PČR bydliště jeho matky. Ta strážníkům uvedla, že se synem nechce mít nic společného, proto byl po souhlasu lékaře převezen do protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanice v Českých Budějovicích.
 3. Mladý muž sedl za volant po požití alkoholu
  V ranních hodinách dne 5. 12. se podařilo hlídce městské policie dopadnout muže, který řídil pod vlivem alkoholu. Dotyčného spatřili strážníci již na kruhovém objezdu v ulici Katovická. Na křižovatce ulic Husova, Zvolenská řidič nerespektoval dopravní značku „Stůj, dej přednost v jízdě“ a jen díky velmi mírnému provozu nedošlo k ohrožení dalších vozidel. Hlídka městské policie za pomoci majáků řidiče zastavila v ulici Dr. Jiřího Fifky. Při kontrole totožnosti bylo hned zjevné, že řidič požil před jízdou alkohol. Následně byl pro podezření z trestného činu předán hlídce OOPČR k dalšímu šetření. Muži bylo naměřeno 2, 76 promile alkoholu v dechu.
 4. Poděkování patří oznamovateli
  Poděkování patří oznamovateli, který hlídku městské policie upozornil v dopoledních hodinách dne 6. 12. na muže, který ležel na chodníku v ulici Hrnčířská. Strážníci na místě muže nalezli. Ten si hlídce stěžoval na bolest nohy. Následně byla přes stálou službu městské policie přivolána RZS, která jej převezla do Nemocnice Strakonice, a. s. k následnému ošetření.
 5. Na autobusových zastávkách se nekouří
  Na autobusové zastávce v ulici Volyňská dne 9. 12. zjistili strážníci muže a ženu, kteří v místech, kde toto jest zakázáno, kouřili. Jelikož se oba dopustili přestupku, byli na místě vyřešeni v blokovém řízení.
 6. Muž byl převezen RZS do nemocnice
  V odpoledních hodinách dne 9. 12. jsme přijali oznámení přes tísňovou linku (112), že v ulici Prácheňská leží na zemi muž, který se nemůže zvednout. Hlídka, která byla na místo přivolána, zjistila, že muž leží na zemi a má podvrknutý kotník. Proto byla přes stálou službu městské policie přivolána RZS, která si jej odvezla do Nemocnice Strakonice a. s. k následnému ošetření..
 7. Muž byl strážníky převezen na „záchytku“
  Poděkování patří muži, který nám v odpoledních hodinách dne 10. 12. oznámil na linku tísňového volání / 156 /, že v ulici Písecká je opilý člověk, který se pohybuje ve vozovce. Hlídka, která byla na místo přivolána, muže, který byl silně v podnapilém stavu, nalezla.
  Po kontrole totožnosti byla u něj provedena orientační dechová zkouška, kterou bylo naměřeno 2, 92 promile alkoholu v dechu. Proto byl následně, po souhlasu lékaře, převezen do protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanice v Českých Budějovicích.
 8. Žena musela být strážníky převezena na záchytku
  Poděkování patří ženě, která nám v odpoledních hodinách dne 11. 12. oznámila, že v ulici Smetanova je podnapilá žena s dítětem v kočárku. Hlídka na místě ženu s devítiměsíčním chlapcem nalezla. Jelikož žena, v důsledku své podnapilosti, nebyla schopna se o syna postarat, byl kontaktován otec dítěte. Ten si od strážníků syna i se ženou převzal s tím, že se o ně postará. O hodinu později jsme přijali oznámení na linku tísňového volání / 156 / od otce dítěte, že ho žena neustále fyzicky napadá, stále chce chovat svého syna, čehož není schopná a on už neví, co s ní má dělat. Proto byla následně, po souhlasu lékaře, převezena do protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanice v Českých Budějovicích. Ženě bylo naměřeno 2, 57 promile alkoholu v dechu. Strážníci o celé události vyrozuměli zaměstnance sociálního odboru MÚ Strakonice.
 9. Děkujeme oznamovateli
  V dopoledních hodinách dne 12. 12. jsme přijali oznámení na linku tísňového volání /156/, že v ulici Jeronýmova leží injekční stříkačka. Hlídka, která byla na místo přivolána, nalezla čtyři použité injekční stříkačky, které uložila do plastového kontejneru a převezla k odborné likvidaci. Oznamovateli tímto děkujeme.
 10. Poraněný dravec byl převezen do útulku
  V odpoledních hodinách dne 16. 12. jsme přijali oznámení na linku tísňového volání / 156 / od muže, že našel na poli u Dražejova zraněné káně. Strážníci na místě opeřence odchytli a převezli do Makova, do stanice pro handicapovaná zvířata. Oznamovateli děkujeme.
 11. Strážníci dopadli celostátně hledanou osobu
  Krátce po desáté hodině dopolední dne 21. 12. prováděla hlídka městské policie kontrolu u nákupního centra na Katovické. Strážníci si mezi vozidly všimli mladého muže, který se však před nimi snažil ukrýt. Poté, co jej jeden ze strážníků oslovil, začal muž před hlídkou utíkat. V ulici Bavorova jej strážníci dopadli. Po kontrole totožnosti bylo zjištěno, že dotyčný, muž z Týna nad Vltavou, je v celostátním pátrání a proto se snažil nedostat se do kontaktu se strážníky. Poté byl předán hlídce OO Policie ČR ve Strakonicích.

  GrafGraf

  "NEPOKRADEŠ!"
  V prosinci řešila městská policie 3 případy, kdy došlo k odhalení pachatelů drobných krádeží:

  Dne 11.12. - Krádež v marketu Billa v ulici Na Ohradě přestupce žena.
  Dne 16.12. - Krádež v OD Kaufland v ulici Katovická přestupce muž.
  Dne 17.12. - Krádež v marketu Billa v ulici Nádražní přestupce žena.

  V všech případech byli jejich pachatelé řešeni hlídkou městské policie v blokovém řízení.