Vzít či nevzít…

Peníze jsou vlastně zbraň, která od jejich vynálezu dokáže probudit nespočetné množství emocí. Radost, smutek, vztek, závist, pokušení jsou asi ty nejčastější. Naštěstí je ale i spousta lidí, kteří při pohledu na nalezenou peněženku nepropadnou nelichotivým vlastnostem a poctivě nález přinesou na služebnu městské policie. Z jedenadvaceti takových červnových nálezů cenin, dokladů a věcí vybíráme trio událostí. V pátek 14. června v podvečer přinesla na stanici pánskou peněženku žena, která ji převzala od party dětí na parkovišti na Povážské. Děti ji prý našly pod lesem.

Podle skutečné události

Jeden příměstský tábor s názvem Vědátoři pořádala od 8. července také strakonická střední průmyslová škola. Na půdu, respektive zahradu, školy zavítaly preventistky společně s dopravním policistou, u kterého mohly děti vyzkoušet dýchání do alkohol testru, nebo jakou rychlostí umí běhat. Do akce se dostaly též alkoholové brýle, které po nasazení simulují stav odpovídající necelým dvěma promile alkoholu. Táborníci museli také správně přiřadit dopravní značky a odchytit plyšového Barabase odchytovou tyčí jako strážníci.

Když bolí srdce

Ze soboty 15. června hodiny odkrojily teprve tři hodiny a velitel směny po naléhavém oznámení vysílal hlídku k události, která se v počátku nejevila být tak závažná. Oznamovatel popsal, že v Lázeňské ulici viděl mladíka, jak vyndává z kontejneru láhev, s kterou praštil o zem a křičí na nějakou dívku. Vypadalo to jako vandalství, ale když hlídka dorazila na místo, zjistila, že situace je dramatická. Mladý muž ležel na zemi a podřezával si střepem z rozbité lahve zápěstí. Na zoufalé prosby dvou přihlížejících dívek nereagoval.

Věštkyně na náměstí

Když už člověk neví kudy kam, život se mu bortí, štěstí se odstěhovalo na míle daleko a ráno po probuzení ho vítá beznaděj a splín, uchyluje se k věcem mezi nebem a zemí a chytá se jako tonoucí pověstného stébla. Mezi taková nadějná stébla patří i dobré kartářky. Jestli mezi ty dobré věštkyně lze zařadit i 56letou ženu z Písecka, těžko říct. Rozhodně však v pátek 14. června po poledni otravovala lidi na Velkém náměstí.

Barabas na táboře

Už pravidelným hostem jsou preventistky městské a státní policie na příměstských táborech pořádaných plaveckou školou. Krásné plavčice zahájily letošní prázdninovou sezonu ve venkovním areálu plaveckého stadionu minulý týden. Středeční dopoledne vždy patří právě policii. Při prvním běhu s téměř čtyřiceti táborníky zazněly ve středu 10. července samozřejmě bezpečnostní rady do života, hlavně jak si nezkazit riskováním, frajeřením a zbrklostí léto.

Dobrodružství červeného batohu

To si takhle paní cestuje v páteční podvečer z Prahy do Vimperka, a když na konečné vystoupí, fakt, že dojela živa a zdráva, sejme zjištění, že nemá zavazadlo. Žena nepropadla panice, nýbrž začala jednat. Řidič jí ovšem bezelstně oznámil, že je klidně možné, že při vykládce a nakládce kufrů a batohů ve Strakonicích ten její zůstal prostě na nádraží. A tak žena požádala o pomoc strážníky, zda by byli tak ochotní a dojeli se podívat, jestli na strakonickém nádraží její červený batoh není. Byl. Jakmile se objevilo u zastávek služební auto, už se k němu hnala jiná žena s červeným batohem.

Smutná událost

Často dělají strážníci doprovod sociálním pracovnicím, když jdou kontrolovat klienty. V úterý 4. června se úřednice na městskou policii ovšem obrátila s tím, že klient už nějakou dobu neotvírá. Přeplněná poštovní schránka a nepříjemný zápach na chodbě nevěstily nic dobrého. Strážníci na místo povolali hasiče, kteří byt otevřeli, a státní policii. Muž, který v městském bytě bydlel, byl mrtvý.

Den blbec a šamanský tanec

Asi ne zrovna plánovaně, ale přesto, strhával na Velkém náměstí na sebe pozornost 35letý Moravák. Předposlední květnové odpoledne byl na něj dispečink upozorněn s tím, že dotyčný je svlečený a pobíhá kolem sochy Švandy dudáka. Byla to pravda z poloviny. Kamerový systém po přiblížení ukázal, že muž nahý sic není, ovšem i ve spodním prádle působil poněkud nemravně. Než k němu hlídka dojela, oblékl si kalhoty, a na její doporučení si vzal i svršek oblečení. Strážníkům si pak postěžoval, že má prostě den blbec, protože ho vyhodili z ubytovny a on potřebuje někde bydlet kvůli práci.

Strážníci: Trochu patriotismu na léto, vše je domácí…

Historicky první výstavu, která je aktuálně a celé prázdniny k vidění ve vstupní hale Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích, připravila městská policie ke svým loňským třicátým narozeninám. A protože teritoriem působnosti městské policie jsou právě Strakonice a jejich osady, logicky se nabídla spolupráce s dalšími místními. Konkrétně se všemi strakonickými základními školami, psím útulkem a domem dětí a mládeže.

Syslové, ušáci, ptáci a další

Zvíře má stejně citlivé srdce jako ty. Zvíře cítí radost i bolest jako ty. Zvíře má stejný strach ze smrti jako ty. Zvíře má stejné právo na život jako ty… Slova rakouského spisovatele a básníka Petera Roseggera jsou vstupní branou pro události, v nichž figurovala zvířátka. Během června bylo takových případů 33. Z toho osm zatoulaných psů nebo 15krát převoz zvířecích marodů do Záchranné stanice živočichů v Makově.

Syndikovat obsah